Peněženky motoristů dosud chránila relativně silná koruna (proti dolaru). To se však mění. Kvůli napětí mezi USA a Íránem by v nejbližších dnech mohly ceny atakovat další letošní maxima. Shodují se na tom analytici oslovení Deníkem.

Každý den rekord? 

Podle dat společnosti CCS účty za benzín a naftu rostou už sedm týdnů po sobě. V uplynulém týdnu zdražil benzín o 36 haléřů a nafta o rovných 40 haléřů. V průměrných cenách teď motoristé platí tolik, co na podzim roku 2015.

„Je dost pravděpodobné, že se ceny pohonných hmot budou pohybovat na konci května v průměru o 1,50 koruny výše oproti konci dubna. V průměru tak litr Naturalu 95 může na konci května stát necelých 33 korun a nafta až 32 korun za litr,“ odhaduje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Vypadá to tak, že ceny pohonných hmot na českých čerpacích stanicích budou nadále vytvářet každým dnem nová maxima,“ souhlasí Silvia Holá, hlavní analytička xPartners.

Elektroodpad. Ilustrační foto.
Češi se zlepšují ve sběru elektroodpadu. Loni vytřídili přes 15 tisíc tun

Kromě obvyklého sezonního růstu, ke kterému dochází před prázdninami, ekonomové sledují vývoj vztahů mezi USA a Íránem. Poté, co v úterý 8. května americký prezident Donald Trump oznámil ukončení dohody podepsané v roce 2015 s Íránem, vystřelila cena ropy Brent za jediný týden o pět procent.

Obnovení sankcí proti Teheránu je účinné okamžitě pro nové smlouvy. Na ty staré, kam ale patří i některé ropné kontrakty, vstoupí sankce v platnost po přechodném období 90 až 180 dní. „Írán je na třetím místě mezi světovými dodavateli ropy v rámci organizace OPEC. Sankce uvalené na Írán ovlivní značně objem exportu ropy, což může její cenu ještě více vytlačit. Toto zvýšení se téměř automaticky projeví v cenách pohonných hmot,“ odhaduje Holá. 

Omezení nebude tak dramatické

Oproti situaci před rokem 2015 ale tentokrát hodlají Írán „odstřihnout“ jen Spojené státy a některé další země (např. Japonsko), ale nikoliv státy Evropské unie, které odebírají čtvrtinu denní produkce íránské ropy. 

Oprava tramvají Dopravního podniku města Brna ve vozovně Medlánky.
Brněnské skvosty. Dopravní podnik opravuje plecháče i kloubový retro trolejbus

„Dosáhnout podobného omezení na straně íránských exportů ropy (aktuálně cca 2,8 mil. barelů denně) jako posledně, to jest až k milionu barelů denně, bude tentokrát o poznání složitější,“ říká o obnovených sankcích analytik ČSOB Dominik Rusinko. Výsledný dopad na koncové ceny v EU a Česku by tak nakonec nemusel být až tak dramatický.

Fakta o pohonných hmotách
Aktuální průměrná cena benzínu dle CCS je 31,70 Kč/litr a nafty 30,78 Kč/litr

Podle loňských dat Českého statistického úřadu dominuje motorová nafta s podílem 73,3 %, podíl automobilových benzínů tvoří jen 26,7 %

V České republice bylo podle ministerstva průmyslu registrováno ke konci roku 2017 celkem 7020 čerpacích stanic

Kontroloři loni odebrali 2650 vzorků pohonných hmot, nevyhovělo jen 26