Králíček uvedl, že tento týden sklizeň brambor prakticky končí a nesklizené zůstávají jen okrajové plochy. Nižší výnosy jsou zejména na Vysočině hlavně kvůli suchým letním měsícům. U konzumních brambor je situace podobná jako například v Německu, Francii nebo Nizozemsku, kde zemědělci mají také horší úrodu než loni. Králíček upozornil na to, že cena vzniká hlavně na zahraničním trhu a farmářské ceny nyní mírně stoupají kvůli zdražování energií a obecně vyšším nákladům.

Králíček poznamenal, že už zdražila řada plodin, zatímco konzumní brambory zemědělci prodávali celou letošní sezonu za cenu čtyři až pět korun za kilogram, což je pro pěstitele v podstatě nákladová cena. „Očekáváme, že cena se teď navýší,“ řekl.

Bramborářské dny v Havlíčkově Brodě
Některé to unaví, ale většina pěstitelů brambor vydrží, doufá farmář z Vysočiny

Doplnil, že nyní se v maloobchodních řetězcích prodává kilogram brambor za zhruba 11 korun v prodejních akcích, které se opakují prakticky každý týden u některého z řetězců, což je pro zemědělce problematické. „Pěstitelé potřebují zisk, aby mohli ve své produkci pokračovat,“ doplnil. Mimo akce se podle svazu maloobchodní cena pohybuje od 15 do 17 korun.

Podpořte farmáře nákupem ze dvora

Podle Králíčka lze očekávat, že v nejbližší době maloobchodní cenu ovlivní zvýšené náklady zejména na energie. „V každém případě bude cena přes 20 korun, nelze teď spekulovat, do jaké výše může vyšplhat,“ doplnil. Podle něj lze očekávat i růst cen v prodeji přímo u farmářů. Zdražení nastane poté, co se začne obchodovat s uskladněnou produkcí, což může být během měsíce.

Svaz vyzývá k tomu, aby lidé přímo podpořili farmáře nákupem takzvaně ze dvora, kde jsou ceny nižší než v řetězcích. Králíček odhaduje, že maloobchodní řetězce prodají zhruba 50 až 60 procent konzumních brambor.

Nadšení pro hnůj je mnoha lidem naprosto cizí. Měli by si jej ale vážit
Hnůj nad zlato. V Česku ho začíná být nedostatek, může to být problém

Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky se letos výrazně zvýšil zájem spotřebitelů o nákup přímo z farem a je to jedna z cest jak zajistit cenově dostupné potraviny. „Pokud bude spotřebitel nakupovat za deset až 12 korun přímo na farmě, vyděláme na tom všichni,“ řekl. Budoucnost českého zemědělství je podle něj velmi závislá na chování spotřebitele.

Podle posledních údajů ČSÚ za rok 2020 byla průměrná spotřeba konzumních brambor v ČR 65 kilogramů na osobu. Plocha, na které se letos pěstovaly brambory, se meziročně snížila o 1144 hektarů na 21 680 hektarů, což je pokles zhruba o pět procent.