Ceny domů a bytů se letos podle odborníků, oslovených serverem peníze.cz víceméně stabilizovaly. Netroufnou si odhadnout, zda již dosáhly dna - hodně to totiž závisí na vývoji české, ale i dalších ekonomik. Shoda panuje v tom, že případné cenové výkyvy by již neměly být příliš velké. S koupí či prodejem bytu tak nemá příliš smysl otálet.

Podle Ivy Novákové z rezidenčního oddělení firmy King Sturge klesly ceny rezidenčních nemovitostí v první polovině roku 2010 v průměru o 1-2 procenta, což pokládá za známku stabilizace cen na českém rezidenčním trhu. Do konce roku 2010 nečeká zásadní výkyvy.

Pokles není výrazný

Je to daleko menší pokles než ve druhé polovině roku 2008, kdy s prvním nárazem krize podle Novákové klesly ceny paneláků podle lokality a technického stavu nemovitostí o 15-20 procent. Jejich ceny ale byly hlavně v Praze nadhodnoceny a spadly tak na reálnou úroveň. Loni se snížily i ceny starších nemovitostí v dobrých lokalitách a nové bydlení: ceny starších bytů v průměru o - 9,4 procenta, v Praze o -5,9 procenta. Ceny nových bytů v Česku v průměru klesly o -7,1 procenta, v Praze o -8,2 procenta. Stěžení roli hraje lokalita. Ceny bytů v téže ulici se mohou lišit i o desítky procent podle velikosti a technického stavu bytu, ale i celého domu.

Vypočtěte si, kolik musíte uspořit, abyste si našetřili na malý či větší byt ZDE

Ceny už prý klesat nebudou

Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí soudí, že ceny domů či bytů ve většině českých měst a obcí klesat nebudou, protož jsou již velmi nízké. V Praze ale klidně mohou jít u některých bytů v domech s nefunkčním Společenstvím vlastníků jednotek znovu dolů. Důležitější než ceny je rozhýbat velmi nízký počet obchodů. Mimo Prahu se byty komerčně prakticky nestaví, ve většině měst a obcí pokřivily trh privatizace obecních bytů. Když se nabízí, tak starší a méně kvalitní byty. Vyjma Prahy dominují rodinné domky.

Jak si počínat při koupi nemovitosti poradí článek ZDE

Také prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný se domnívá, že se ceny – prakticky ve všech segmentech rezidenčního trhu – stabilizují. Záleží ale na tom, zda budou prodávající a kupující ochotni sblížit své představy a na odbornosti zprostředkovatelů, kteří často nastavují nabídkové ceny. Ani on si kvůli nejistému vývoji ekonomiky netroufá odhadnout, zda jsou ceny na dně a jak se budou dál vyvíjet. Nedomnívá se ale, že by rostly.

Kdo si chce vzít hypotéku, může si vypočítat splátky ZDE

Nemovitosti v Čechách cizince nelákají

České nemovitosti již tolik nelákají ani cizince. Výjimkou jsou podle Novotného občané z rusky hovořících zemí a Slovenska. „Vzhledem k velikosti trhu připadala vždy na zahraničí zanedbatelná část transakcí,“ dodává Pácal. Z minima obchodů nyní převažují nákupy občanů z Ruska, Vietnamu a Slovenska, někdy i Číňanů, Němců a Izraelců, ČR opouštějí investoři z Británie, Irska, Španělska, Francie a Nizozemí.
I když se počet zahraničních investorů snížil, dál existuje podle Pavla Smolky z King Sturge poptávka investičních fondů, hlavně z německy hovořících zemí, v menší míře z Británie, po zajímavých bytových projektech za dobrou cenu. Mezi individuálními zájemci hlavně o byty, dominují občané z Ruska a bývalých sovětských republik, dál je klientela poměrně rovnoměrně rozložena mezi tradiční investory z Velké Británie a ostatních zemí EU. Dříve je bralo mnoho kupujících jako čistou investici bez bližší znalosti prostředí, nyní daleko víc záleží na jejich osobních vazbách na ČR.

Nájemné šlo dolů

Pokud jde o nájmy, nabídka podle Novotného stále převyšuje nabídku bez ohledu na velikost města. Nájemní ceny jsou stabilní, v některých lokalitách s vyšší koncentrací nabídky i mírně (asi do 10 procent) nižší. Obecně roste standard vybavení volně pronajímaných bytů (kuchyně, bílá technika). V některých lokalitách malých ale i velkých měst se tak regulované nájemné již velmi blíží smluvnímu.

„Smluvní nájmy šly obecně mírně dolů, regulované skokově nahoru kvůli jeho zvyšování, danému zákonem. Ve většině měst a obcí se velmi přiblížily. Pokles smluvních nájmů je důležitý pro hladký průběh deregulace, jinak mohou nastat velké problémy,“ upozorňuje Pácal. Pokles smluvních nájmů souvisí s růstem nabídky smluvních pronájmů díky privatizaci obecních a podnikových bytů (část z nich je následně pronajímána), přirozeným uvolňováním dosud regulovaných bytů s následným nájem smluvním, pronájmy bytů z nové výstavby apod. Pokles smluvních nájmů činil řádově několik procent ročně. Vyšší jsou smluvní nájmy v Praze (dvojnásobek regulovaného) a například ve městech s vysokými školami.

K postupné renesanci cen došlo podle Novotného také na trhu rekreačních nemovitostí. Také Pácal soudí, že se zde pokles cen zastavil a nabídka je docela dobrá. Více než dříve slouží v oblasti cestovního ruchu než jen chalupaření.

Kupovali, či prodávali jste v poslední době dům či byt? Jaké s tím máte zkušenosti? Podělte se s námi o ně!

František Mašek,

Peníze.cz