Průměrná cena metru čtverečního bytu v Olomouci činila v únoru 51,8 tisíc korun, zatímco před rokem se prodával v průměru za 49,4 tisíc korun. Není výjimkou, když jednopokojový či dvoupokojový byt v Olomouci najde kupce v řádu jednotek dnů i za cenu 55 tisíc korun za metr čtvereční.

V Olomouci byly dokončeny či zahájeny developerské projekty v několika lokalitách, a to ve Wolkerově ulici, u Globusu či na Nových Sadech. V současnosti pak vznikají stovky nových bytů v lokalitě Na Šibeníku, kde je nyní prodáno již 31 procent bytů. Realizuje se projekt Nová Lazecká či další etapa Bydlení Šantova na místě bývalých Sochorových kasáren.

Na pokles to nevypadá

Podle statistiky cen nemovitostí zveřejněné serverem realitymix.cz se v únoru prodával metr čtvereční bytové plochy v Olomouci v průměru za 51,8 tisíc korun. Před rokem to bylo 49,4 tisíc korun za metr čtvereční. Při srovnání s lednem letošního roku se průměrná cena v Olomouci v minulém měsíci držela zhruba na stejné úrovni.

Podle realitních makléřů to zatím na pokles cen bytů v krajském městě nevypadá. Trh podle nich stále není nasycen a lidé mají chuť nakupovat, a to jak za účelem následného pronájmu nemovitosti, tak pro vlastní bydlení. Ceny už podle nich v posledních měsících nerostou, ale spíše se drží na stejné úrovni.

Není ovšem výjimkou, že pěkný menší byt v Olomouci prodají za 55 tisíc korun metr čtvereční, v případě panelové zástavby i kolem 40 tisíc korun. „Trh v Olomouc se zatím nejeví, že by měl být nasycen a ceny by kvůli případnému nadbytku bytů měly začít klesat. Pokud se v nabídkách objeví pěkný byt, i starší, mizí v řádu dnů,“ uvedl realitní makléř Petr Vičar z Hanácké realitní kanceláře.

Paneláky? Tak drahé nikdy nebyly

Novostavby se v Olomouci prodávají za cenu kolem 50 tisíc korun za metr čtvereční. Zánovních či starších bytů v cihlovém bytovém domě je aktuálně v nabídkách jako šafránu. Pěkný jednopokojový či dvoupokojový byt k okamžitému nastěhování se pak prodává i za 55 tisíc korun za metr čtvereční.

„Nejsou ani panelákové byty v Olomouci, kde se cena pohybuje i kolem 40 až 42 tisíc korun za metr čtvereční. Takto vysoko jsme nikdy neprodávali, ale prudký růst cen už zde není, spíše setrvávají na stejné úrovni,“ dodal Vičar.

Zejména byty v novostavbách v Olomouci kupují často investoři, kteří si je pořizují za účelem následného pronájmu. Podle Vičara se i při přetrvávajících vyšších cenách bytů vyplatí kupovat jednopokojový či dvoupokojový byt na pronájem, protože i nájmy šly ruku v ruce s cenami nemovitostí nahoru. Podle serveru realitymix.cz v únoru meziročně vzrostla průměrná cena pronájmu v Olomouci o 5,4 procenta.

Nejvíce dostavěných bytů za 10 let

V roce 2019 bylo v Olomouckém kraji dokončeno 1 985 bytů. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem došlo v porovnání s rokem 2018 k nárůstu o 21,8 procenta na nejvyšší hodnotu za uplynulých 10 let a druhou nejvyšší hodnotu od roku 1992.

„Více než pětinový meziroční růst byl současně třetí nejvyšší v České republice, a to za krajem Karlovarským a Jihočeským,“ informoval Jiří Frelich z Oddělení informačních služeb Krajské správy Českého statistického úřadu v Olomouci (ČSÚ).

Zcela nejvíce bytů je v rámci kraje dlouhodobě dokončováno v okrese Olomouc, kde bylo v roce 2019 dostavěno 1 135 bytů, což je 57,2 procenta všech dokončených bytů v Olomouckém kraji. Následoval okres Prostějov s 272 byty, Šumpersko a Přerovsko shodně s 246 byty. Nejméně bytů vzniklo na Jesenicku – 86.

Nejvyšší počet dokončených bytů v Olomouckém kraji připadal podle ČSÚ na novostavby rodinných domů. V nich bylo dokončeno 1 013 bytů, což je 51 procent.

Dokončené byty v Olomouckém kraji.Zdroj: ČSÚ

Dokončené byty v Olomouckém kraji. Autor: ČSÚ

Olomoucko 598. Jesenicko: 0

Druhý nejvyšší počet nově dokončených bytů byl v nových bytových domech. V těchto stavbách bylo zkompletováno 717 bytů. „Uvedený podíl byl po Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji čtvrtý nejvyšší v České republice,“ sdělil Jiří Frelich.

V Olomouckém kraji vzniklo zcela nejvíce bytů v nových bytových domech v okrese Olomouc – 598 bytů, a to především zásluhou developerské výstavby bytových domů v krajském městě. Naopak na Jesenicku nebyl vloni zkolaudován žádný byt v novém bytovém domě.

Ceny nabízených bytů 2+kk v Olomouckém kraji:

OLOMOUC

Gorazdovo náměstí
výměra: 46 m²
cena: 2 499 000 Kč

tř. Svornosti
výměra: 56 m²
cena: 3 100 000 Kč

PROSTĚJOV

Werichova
výměra: 41 m²
cena: 2 704 000 Kč

Česká
výměra: 53 m²
cena: 2 950 000 Kč

LIPNÍK NAD BEČVOU

Na Výsluní
výměra: 49 m²
cena: 1 848 000 Kč

HRANICE

Pod Nemocnicí
výměra: 56 m²
cena: 1 990 000 Kč

ŠUMPERK

Zábřežská
výměra: 43 m²
cena: 2 090 000 Kč

Zdroj: Sreality.cz