Lidem, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, tak analytici radí jetště vyčkat. „Už nechci otálet. Oslovil jsem realitní kanceláře a věřím, že do konce roku budu bydlet ve svém. Mám totiž před svatbou,“ popsal svou situaci dvaatřicetiletý Roman Hajný ze Vsetína. Investice se nebojí. „I kdyby šly ceny ještě o něco dolů, peníze se mi určitě časem zhodnotí,“ usoudil Hajný.

Ekonomická krize odstartovala pád cen realit na jaře roku 2008. Od té doby mířil trh pořád dolů. I když se realitní agenti už několikrát domnívali, že se ceny dotkly dna, pokaždé se ukázalo, že nemovitosti stále zlevňují.

V největším městě regionu, Vsetíně, zlevnilo od té doby bydlení v průměru o třicet procent. „Největší propad zažily panelákové byty, kde nabídka převyšovala poptávku,“ říká makléř Robert Kára z realitní kanceláře Sting.

Třípokojový byt na Sychrově se prodává v průměru za devět set tisíc korun, tedy o sto tisíc levněji než loni. Stejně dobře mohou lidé koupit byt i na Trávníkách nebo v Luhu. „Myslím, že ceny nemovitosti budou v příštích měsících ještě padat. Mluví se o další recesi,“ vysvětlil Kára.

Lidé už nemají takový problém dosáhnout na hypotéku jako loni, protože banky jsou více ochotny půjčovat a navíc úrokové sazby jsou nízké. „V regionu je ale stále vysoká nezaměstnanost. A ti, co peníze mají, stále vyčkávají,“ řekl Kára.

Prostor pro obrat nevidí ani Zdenka Zapletalová z Realitní kanceláře Heureka. „Pokles. To je slovo, které vystihuje vyhlídky do poloviny příštího roku,“ upozornila Zapletalová.

Také ve Valašském Meziříčí se od roku 2008 propadl trh s realitami o třicet procent. Průměrně se tam nyní třípokojový byt prodává za milion sto tisíc. Za tolik se nabízely v roce 2006.

„Prodejci zkoušejí ceny šponovat, takže to z nabídek není možné vyčíst, ale částka, za jakou se byt prodá, je mnohem nižší, v řádech až statisíců“ líčí makléřka.

Před třemi lety se o koupi jednoho bytu ucházelo ve městě sedm zájemců. „Teď musím udělat patnáct prohlídek, než k obchodu dojde,“ krčí rameny Zapletalová.

V Rožnově pod Rožnovem se třípokojový byt prodává za milion dvě stě tisíc korun. „Předpokládám ale, že ceny půjdou ještě dolů. Přibližně o tři až osm procent. Kdo tedy nemusí nutně bydlet, tomu bych radil vyčkat,“ podotkl Jiří Sapík z realitní kanceláře Důmrealit TOP.

Upozornil, že v Rožnově pod Radhoštěm jsou nemovitosti oproti Vsetínu a Valašskému Meziříčí dražší o patnáct procent. „Je to dáno tím, že toto město je bráno jako rekreační oblast,“ vysvětlil Sapík.

Trh s realitami je nervózní kvůli nepříznivému vývoji v eurozóně a vládním reformám. Nejvíce zlevní panelové byty,“ přiblížil obchodní ředitel sítě realitních kanceláří Dumrealit.cz Petr Vlášek.