„Cenu dříví aktuálně ovlivňuje úspěšnost boje proti kůrovci s meziročním snížením těžeb a vzrůstající poptávka po dřevě, a to jak v Evropě, Asii i Americe. S tím souvisí vzrůstající ceny dřeva v řádu desítek procent. Na trhy se navíc nedostává dříví z Běloruska a Ruska včetně dřevařských výrobků z těchto zemí," uvedla mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová.

Těžební stroje v při dobývání uhlí
Velký návrat uhlí. Jeho ceny v Česku rostou, ušetřit lze právě teď

Zájem o palivové dřevo je na některých místech tak velký, že se musejí zavádět pořadníky. Kvůli zvýšenému zájmu roste i jeho cena. „Vnímáme rekordní poptávku, v poslední době se zájemci o dřevo jen hrnou. Cena palivového dříví u nás vzrostla dvojnásobně. Oproti období před pandemií, kdy stál prostorový metr dřeva okolo 350 Kč, dnes vyjde na 800 Kč,“ vysvětlil jednatel společnosti Domažlické městské lesy (DML) Josef Forst. 

Podle Forsta musela firma zavést v nedávné době i pořadníky na prodej dřeva. „Čekací doba na dříví je momentálně tři měsíce,“ dodal.

Enormní zájem je i o kamna 

V poslední době vzrostly také ceny krbových kamen, o které je enormní zájem. „Topení v krbových kamnech je v současné době jednou z nejekologičtějších a nejekonomičtějších forem vytápění. Zvýšený zájem ze strany zákazníků je patrný zejména od podzimu 2021, kdy zkrachovala firma Bohemia Energy, a také kvůli současné situaci na Ukrajině. A jednotliví výrobci kamen na to kvůli zvýšení cen výrobních nákladů reagují navýšením cen jako takových,“ přiblížil majitel plzeňské firmy Kamna, krby, topení Martin Šesták. 

„Lidé si podle mého názoru chtějí udržet nějakou nezávislost v podobě toho, že si alespoň sami uvaří nebo zatopí. Vracíme se v podstatě zpátky k ohni a k tomu, co lidé dělali a uměli dříve,“ dodal Šesták.

Chemička Orlen Unipetrol v Záluží
Zelená budoucnost. Smetí z Litvínova nahradí ropu, po přeměně má pohánět auta

S výkyvy cen dřeva se potýkají také Kašperskohorské městské lesy. „Během roku 2021 a počátkem roku 2022 se cena dřeva vyšplhala závratnou rychlostí. Obrovské výkyvy nejsou v hospodaření s lesy dobré, je třeba si uvědomit, že nejsme zemědělci, kteří v jednom roce sklízí, co zaseli. Les je pěstován 'ke sklizni' minimálně dvěma generacemi lesníků,“ uvedla jednatelka Kašperskohorských městských lesů Hana Naušová.

Na přemrštěné ceny dřeva už si stěžují někteří zákazníci. „Dřevo neuvěřitelně podražilo – v roce 2019 jsme za šest kubíků dřeva platili 2500 Kč, vloni 3500 Kč, začátkem dubna 4500 Kč a teď se ještě zdražovalo. Při nových cenách bychom teď platili dokonce 8000 Kč. Buď dřevo není, anebo je tak drahé, že si ho za chvíli ani nebudeme moci dovolit,“ konstatovala Věra Bočanová z Klatovska.