K dalším tématům setkání patřila situace šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka a zahraniční politika. „Velmi podrobně jsme se bavili o situaci s cenami energií a s energetickou politikou jak v České republice, tak v Evropě. Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny - zvláště v těch posledních dnech - překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání," řekl premiér.

„Bavili jsme se o nastavení úsporného tarifu, o tom, co už vláda udělala, i o tom, co je možné udělat v budoucnosti. Budeme se snažit iniciovat nějaké evropské společné řešení, které by samozřejmě bylo nejúčinnější. Začátkem příštího týdne o tom budu mluvit s (německým) kancléřem (Olafem) Scholzem při jeho návštěvě v Praze a samozřejmě s dalšími představiteli evropských států," popsal FIala.

Zmrazené platy se od září o 10 procent zvýší i lidem ve státní službě, oznámil v úterý ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zmrazené platy se od září zvýší i lidem ve státní službě. Porostou o 10 procent

Očekává, že s podněty k řešení situace přijdou experti na dnešním večerním jednání Národní ekonomické rady vlády. „Musíme hledat cesty k tomu, jak si s tím rychle poradit, aby naše firmy a domácnosti dokázaly situaci zvládnout," dodal.

Zeman a Fiala si podle premiéra také vzájemně potvrdili, že mezi vládou a prezidentem panuje shoda na základním směřování a postojích zahraniční politiky - včetně podpory Ukrajiny a odsouzení ruské agrese.

Ohledně Mlejnka, který čelí kritice kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr, Zeman podle Fialy respektuje pozici vlády. "Vyslechl si moji informaci i důvody, proč se vláda rozhodla, že neshledala důvody pro odvolání," řekl premiér.

„Velmi okrajově jsme se bavili o prezidentské volbě. Nebylo to ve směru, že by pan prezident někoho přímo označil jako svého kandidáta nebo favorita," doplnil Fiala. Zemanovi skončí druhý prezidentský mandát na začátku března.

Zásobník zemního plynu. Ilustrační snímek
Ceny plynu a elektřiny od začátku invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent

Zeman s Fialou se v Lánech naposledy sešli koncem června. Prezident tehdy předsedovi vlády oznámil, že jmenuje ministrem školství poslance STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. Hovořili také o vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Prezident na posledním jednání vyjádřil plnou podporu rozhodnutí evropských státníků, kteří udělili Ukrajině status kandidátské země Evropské unie.

Zeman se dnes zúčastnil také setkání s českými velvyslanci na Pražském hradě. V pondělí přijal dubajskou princeznu šajchu Latífu, jednu z dcer dubajského vládce Muhammada bin Rašída Maktúma. Mluvil s ní mimo jiné o případné návštěvě prezidenta Spojených arabských emirátů v ČR.