Cena mouky podle nich navzdory očekávané vysoké letošní sklizni neklesne, a to kvůli problémům s kvalitou obilí. „Vzhledem k tomu, že se velké množství chlebových obilovin z letošní sklizně pohybuje na hraně potravinářské a krmné kvality, což povede k vyšším nákladům spojeným se sestavováním jakostně přijatelných partií pro mlýnské zpracování, jsou tyto tlaky (na snížení cen) neopodstatněné," uvedl včera předseda Svazu průmyslových mlýnů Pavel Filip.

Ceny mlýnských výrobků mohou kvůli horší kvalitě spíše stoupat. Podle Pavla Filipa je technologie českých průmyslových mlýnů na takové úrovni, že nehrozí nedostatek mouky pro výrobu chleba, pečiva, těstovin a dalších výrobků. Dosažení jakostních parametrů, které zpracovatelé požadují, bude prý ale letos podstatně nákladnější. „U pšenic jsou patrné nízké hodnoty obsahu bílkovin i jejich kvality nezbytné pro pekařské zpracování," poznamenal Filip. Vyskytují se podle něj značné regionální rozdíly a některé partie vykazují vysoké známky porůstání, což vede k poškození škrobu. „Ještě více než u pšenice se tento problém projevuje u žita, jehož sklizeň bude navíc o třetinu nižší než v loňském roce," říká šéf tuzemských mlynářů.

Tvrzení mlynářů je studená sprcha, podle čísel totiž letošní úroda vypadá fantasticky. Podle ministerstva zemědělství by letošní produkce obilí v ČR mohla dosáhnout okolo 8,6 milionu tun. V takovém případě by šlo o třetí nejvyšší sklizeň v historii. Dobrou sklizeň hlásí také světové obilnářské velmoci. Na Ukrajině by navzdory krizi a bojům mohla letos úroda převýšit loňský rekord 63 milionů tun.