Češi mají i přes všudypřítomnou drahotu zájem o nové osobní vozy. Zatímco za celý loňský rok bylo v České republice registrováno „jen“ 192 tisíc nových aut, což byl nejhorší výsledek od roku roku 2014, letos jsou čísla pozitivnější. Za první pololetí v registru přibylo 115,5 tisíce „osobáků". To je skoro o pětinu víc než ve stejném období v roce 2022.

Nákup automobilu. Ilustrační snímek
Prodeje nových vozů jsou nejhorší za devět let. Na auta se čeká i měsíce

„Odhadujeme, že letošní prodeje aut budou vyšší než v loňském roce. Nicméně o rekordních číslech rozhodně být řeč nemůže. Na prodeje z dob před pandemií se v Česku už nedostaneme,“ řekl Deníku tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný. Pro srovnání: v roce 2017 se v Česku prodalo téměř 272 tisíc nových osobních aut.

Vyšší počty registrací jsou způsobené nejen tím, že automobilky dodávají na trh ve větší míře auta objednaná v minulém roce, ale i přibývajícími novými poptávkami. „Lidé chtějí investovat do aut navzdory ekonomické nejistotě, protože automobily už zkrátka levnější nebudou. Naopak se dá očekávat, že jejich cena dál poroste. Kromě toho některé modely v příštích letech z nabídek automobilek zmizí,“ vysvětlil Pokorný.

Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační snímek
Češi při výběru nového auta sahají po benzinové verzi. Elektřina je nezajímá

Za nové vozy si připlatí zájemci už nyní, a to v řádu desetitisíců korun. Třeba Škoda Auto podle analýzy poradenské společnosti EY zdražila letos v lednu prodejní ceny v průměru o 50 175 korun.

„Znatelné zdražení zaznamenaly hlavně modely Octavia a Kodiaq. U prvního jmenovaného jde zejména o minimální výbavy v naftovém a benzinovém provedení, u druhého došlo k vyřazení nejlevnější výbavy Ambition z nabídky, což se projevilo skokovým zvýšením cen o skoro 300 tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor Petr Knap.

Výroba běží bez problémů

Přesto by se mělo i ve druhém pololetí letošního roku prodejům v porovnání s předchozími léty dařit. Odhady predikují až 220 tisíc nově zaregistrovaných aut za rok 2023. 

„Oproti předchozímu roku, kdy se nedostatek výrobních vstupů negativně projevil v dlouhých dodacích lhůtách a obecně omezenější nabídce automobilů, nyní se automobilkám daří situaci zlepšovat. Některé automobilky už hlásí výrobu bez problémů s dostupností vstupů,“ popsal analytik společnosti PricewaterhouseCoopers ČR Daniel Janeček. Do cen automobilů se podle něj přitom bude dál promítat inflace a také investice automobilek do elektromobility.

Česko má jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Průměrný věk osobního vozidla je těsně pod hranicí šestnácti let
Lidé vozí z ciziny čím dál starší ojetiny. Zvyšme ekodaň, navrhují prodejci

Vyšší ceny a delší „čekačky“ na nové automobily jsou zřejmě příčinou, proč se řada kupujících začíná poohlížet po ojetinách. „Zánovní auta svými parametry suplují nedostatkové nové vozy. Jsou nejen hned k dispozici, ale vyznačují se i nízkým nájezdem, zárukou od výrobce a cenou až o čtyřicet procent nižší než nové vozy,“ sdělila ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny Aures Holding provozující mezinárodní sítě autocenter Karolína Topolová.

Přesun k ojetinám evidují i další prodejci. „Z dat je zřejmé, že v meziročním srovnání prvního pololetí roku 2022 a 2023 došlo k šestiprocentnímu nárůstu o ojetá auta. Výrazný nárůst v hledání jsme zaznamenali v cenové hladině od 250 tisíc do 400 tisíc korun,“ poznamenal ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com Marek Knieža. Žádaným vozem je Škoda Octavia s rokem výroby 2020 až 2022.