Ještě před několika měsíci byl rozdíl mezi českými a polskými čerpacími stanicemi až téměř 13 korun. Na běžně velké čtyřicetilitrové nádrži se tak dalo ušetřit více než 500 korun. To je ale již minulostí.

Například v pátek 28. října nabízely čerpací stanice v polském Porajówu u hlavní silnice mezi Libercem a Žitavou v Sasku benzin v přepočtu od 37,80 do 38,30 korun. V Česku se na trase z Varnsdorfu do Děčína pohybují ceny od 39,90 u čerpací stanice v Huntířově až po 42,90 na Benzině v České Kamenici.

Pro palivo se tak do Polska dnes vyplatí dojíždět z výrazně menší vzdálenosti, než tomu ještě bylo před několika měsíci. Pokud řidič vezme 40 litrů a jeho auto má průměrnou spotřebu 6 litrů na sto kilometrů, neměl by dojíždět dál než 25 kilometrů, aby na polském benzinu netratil.

Brambory - ilustrační foto
Kvůli růstu cen energií brzy podraží i brambory. Ušetřit lze nákupem ze dvora

Nepatrně vyšší cenové rozdíly platí také pro naftu. Tu nabízejí čerpací stanice na polské straně Trojzemí za 42,20 až 42,90 korun. V Česku pak za naftu motoristé zaplatí od 45,90 do 46,50.

Oproti tomu německým motoristům se vyplatí vyrazit k českým i polským čerpacím stanicím. Například u čerpací stanice Aral v Žitavě stál v pátek litr benzinu 45,40 a litr nafty 51 korun. Němečtí zákazníci tak mohou na jedné nádrži ušetřit v Polsku okolo deseti euro, tedy 250 korun.

Nejbližší polská čerpací stanice leží přitom přímo na hranicích Žitavy a Saska.