Nejdráž tankují motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě na 33,39 koruny. Stejné množství dieselu stojí v průměru 32,70 koruny. Naopak nejnižší ceny mají pumpy na jihu Čech. Motoristé tam za litr benzinu platí v průměru 32,41 Kč. Nafta je v Jihočeském kraji za 31,39 koruny.

Důvodem stagnace cen je především poměrně stabilní cena ropy na světovém trhu, sdělil ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "Ropě v citelnějším zdražování brání vyhlídka další ztráty dynamiky světového hospodářství, k níž vede současné napětí mezi klíčovými ekonomikami, ať už jde o Spojené státy a Čínu nebo třeba Jižní Koreu a Japonsko," uvedl analytik.

Už v nadcházejícím týdnu a zejména v srpnu je podle Kovandy třeba počítat s mírným zdražováním pohonných hmot. Důvodem je oslabování koruny vůči americkému dolaru. "V příštím týdnu lze očekávat zdražení pohonných hmot o pět až deset haléřů na litr," odhaduje Kovanda.

Cena ropy stagnuje

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka je na trhu s ropou je nejvýznamnější zprávou posledních týdnů rostoucí napětí mezi Íránem a USA. "Zároveň je pro cenu ropy podporou pokles zásob v USA. Nicméně na druhé straně platí, že globální ekonomika zpomaluje, takže mezinárodní agentury snižují odhad růstu globální spotřeby ropy. Tyto dva faktory jsou v současnosti vyvážené, takže cena ropy stagnuje," uvedl Tomčiak.

"V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen benzinu a nafty. Cena ropy Brent stagnuje na úrovni 64 dolarů za barel. Nepříznivé je ale oslabení koruny vůči americkému dolaru na současných 22,9 Kč za dolar, přičemž na počátku měsíce byl kurz 22,4 Kč za dolar," dodal. V dolarech jsou pohonné hmoty obchodovány na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.