Stabilizaci cen u většiny potravin očekávají v těchto měsících analytici. Podle posledních údajů Češi dál šetří. Jejich nákupní náladu podle ekonomů ovlivňuje stále velmi vysoká inflace a pokles reálných příjmů domácností. Mezi rekordmany zdražování byla podle posledních údajů Českého statistického úřadu od loňského léta například paprika, cukr nebo vejce. U zeleniny či mléčných výrobků experti odhadují pokles cen, naopak riziko nárůstu vidí u vepřového masa. Z dalších komodit aktuálně zdražují pohonné hmoty.

Maso. Ilustrační snímek
Češi v době drahoty šetří, kupují méně masa. Prodejci vyhlížejí grilovací sezonu

Téměř dvojnásobně se podle statistik zvedla cena za kilogram paprik a rajčat v období od loňského srpna do února. Čechy to šokovalo i s ohledem na zimní sezonu. S příchodem jara a na konci druhého kvartálu odborníci odhadují minimálně ustálení cen, u sezonních potravin i zlevňování.

„Půjde spíš o mírný pokles, u papriky třeba na osmdesát korun ze současné stokoruny za kilogram. Obecně se ceny určitě nevrátí na úroveň před začátkem války na Ukrajině. Vstupní náklady včetně energií jsou totiž stále vyšší než tehdy,“ řekl Deníku agrární analytik Petr Havel.

Šampion zlevňování

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza míní, že stabilizace zafunguje zvlášť u potravin, kde je na trhu větší konkurence a obchod má alternativu. „V minulých měsících jsme to pozorovali třeba u másla,“ zmínil. To podle údajů Českého statistického úřadu patří k šampionům zlevňování ve sledovaném půlročním období. Cena másla šla dolů o devatenáct procent.

Co se týká mléčných výrobků, analytik Havel připomíná, že zlevňování je postupné. „Pokles cen se nejdříve projevuje u potravin jednodušších na výrobu, tedy mléka a másla. Následují jogurty a poté sýry,“ vysvětlil.

Prodraží se letos velikonoční nákupy?
Přehled cen na Velikonoce: Pečení beránka i mazance se prodraží, ušetřit ale jde

Naopak zdražení očekává u živočišné produkce, hlavně vepřového masa. Stejné obavy má i Prouza. „Čína uvolňuje opatření dovozu vepřového z Evropy. Část produkce tak může zamířit do Asie, což by ovlivnilo ceny masa i u nás. Na druhou stranu v poslední době vnímáme klesající poptávku, lidé nakupují méně masa,“ popsal.

Razantně podražila vejce. Před Velikonocemi se supermarkety předhánějí, kdo je nabídne za výhodnější cenu. „Aktuálně ale jejich cenu ovlivňuje dovoz levnějších ze zahraničí,“ upozornil Prouza.

Lidé berou slevy útokem

Podle něj se aktuálně prodá přes šedesát procent potravin ve slevách. Byť Češi dle statistik obecně šetří na potravinách, v únoru celkově nakupovali více, než odborníci předpovídali.

„Tržby za potraviny po lednovém meziměsíčním růstu v únoru meziměsíčně opět poklesly, což lze dát do souvislosti s velmi vysokým růstem cen potravin, přičemž část českých domácností nákupy potravin nepochybně supluje v Polsku,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nákupní náladu však podporuje uklidnění situace kolem cen energií. V únoru meziměsíčně mírně vzrostly tržby za nepotravinářské zboží, lidé utráceli více třeba za oděvy a obuv. Na pozitivní obrat v maloobchodu je i přes růst spotřebitelské důvěry podle Nováka stále příliš brzy.

Relativně vysoký podíl respondentů si u kadeřníka či u zubaře dopřává péči bez omezení. Ilustrační foto.
Jak Češi reagují na drahotu? Méně topí a šetří na jídle. U kadeřníka cenu neřeší

„Zaprvé se musí stabilizovat finanční situace domácností. Mzdy musí začít reálně růst, tedy dojde ke zvolnění spotřebitelské inflace nebo nominální růst mezd překoná inflaci nebo dojde ke kombinaci obojího. Zadruhé musejí domácnosti nabýt větší jistoty, že nezačne v průběhu roku docházet k výraznějšímu nárůstu nezaměstnanosti,“ komentoval Novák.

Pohonné hmoty a palivové dříví

Situace se v posledních měsících zlepšovala pro motoristy. Ceny nafty klesaly, a to výrazněji než u benzinu. S tím je podle expertů pro nejbližší období konec. Poté, co nedávno kartel OPEC+ nečekaně srazil svoji těžbu, je trend opačný. Hrozí dokonce výrazné zdražení pohonných hmot. Jak uvedl analytik XTB Jiří Tyleček, růst ceny ropy zatím není extrémní.

„Zdražení se v následujících čtrnácti dnech nejspíše projeví. U nafty i benzinu zhruba o korunu, záleží ale na momentální situaci na trhu,“ odhadl.

Češi si v posledních týdnech v obchodech připlatili i za vejce.
Růst cen potravin v ČR: Je šestý nejvyšší v EU. Rekordně zdražily cukr i vejce

Rekordně drahé je palivové dříví. Kubík vyjde i na více než 1500 korun. „Letos by měl růst cen palivového dříví výrazně zmírnit. Zejména proto, že citelně klesají ceny energií. Jde však zatím hlavně o pokles cen burzovních, takže domácnosti a firmy na svých fakturách pocítí zlevnění energií spíše až v příštím roce. Pak lze také čekat i celkem markantní zlevnění palivového dříví,“ sdělil ekonom Lukáš Kovanda s tím, že kvalitnější dřevo zlevňuje už teď.

Spotřebitelské ceny

Zboží Cena v srpnu 2022 Cena v únoru 2023 Rozdíl
rajská jablka červená kulatá (1 kg) 45 Kč 88 Kč + 95 %
papriky (1 kg) 54 Kč 104 Kč + 95 %
cukr krystalový (1 kg) 18 Kč 30 Kč + 62 %
vejce slepičí čerstvá (10 ks) 36 Kč 56 Kč + 57 %
brikety hnědouhelné (100 kg) 772 Kč 1152 Kč + 49 %
benzin automobilový natural 95 oktanu (1 l) 42 Kč 38 Kč - 10 %
plyn lpg (1 l) 19 Kč 17 Kč - 10 %
motorová nafta (1 l) 44 Kč 37 Kč - 16 %
máslo (1 kg) 224 Kč 181 Kč

- 19 %

pomeranče (1 kg) 47 Kč 32 Kč - 31 %

Zdroj: Český statistický úřad