Ceny podle FAO tlačí dolů celkově příznivá situace v dodávkách produktů a zpomalující tempo růstu světové ekonomiky. Za celý loňský rok klesla hodnota indexu FAO o pětinu. Nejrazantněji zlevňuje cukr a mléčné výrobky.

Na to si stěžují zejména zemědělci. V jižních Čechách se v současné době pohybují výkupní ceny okolo 7,55 koruny za litr, což je podle místopředsedy Mlékařského a hospodářského družstva JIH Zdeňka Houšky nejnižší cena za posledních šest let. „To jsou ceny srovnatelné s rokem 2009. Na každém litru nyní tratíme dvě koruny," řekl Houška.

Podle mluvčí Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Dany Večeřové za tímto nepříznivým vývojem stojí kombinace několika faktorů, když se ke konci mléčných kvót loni v dubnu přidalo i ruské embargo na dovoz mléčných výrobků. „U mléka byla nadvýroba, protože řada států se na konec kvót připravovala a zvýšila výrobu," vysvětlila Večeřová. Mlékaři najednou zjistili, že nemají kde svou produkci udat.

Ceny padají, náklady zůstávají

Podobně nejsou zrovna šťastní z klesající ceny vepřového masa. Za poslední dva roky se jeho cena snížila o osm korun. „Potíž je v tom, že ceny masa klesají, ale náklady na jeho výrobu zůstávají. Nemám přitom dojem, že by stejně poklesla i cena v obchodech," vysvětlila Večeřová.
Podezírá obchodní řetězce, že klesající ceny u výrobců se nepromítají do konečných cen pro spotřebitele. Ale i obchodníci se musejí potýkat se stále větší konkurencí. Zdeněk Skála ze společnosti GfK uvedl, že podíl zboží prodaného ve slevách loni dosáhl 47 procent, tedy o pět procent víc než v roce 2013.

Ne všechny potraviny ale musejí zemědělci letos prodávat za nižší cenu. Nestěžuje si například sedlák z Podřipska a zároveň tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek, který pěstuje brambory. „Klesající ceny se mě nějak extra nedotýkají," míní.

Podle údajů Českého statistického úřadu totiž například brambory oproti loňsku zdražily o čtyři koruny za kilogram. Na tom se nyní zřejmě podepisuje nepříliš dobrá loňská úroda brambor, která byla o třetinu nižší než v roce 2014. Tehdy ovšem bylo možné pořídit kilogram brambor dokonce za více než 17 korun.

Nicméně i Šebek potvrzuje, že u mléka a mléčných výrobků je pokles ceny znát. Mnozí výrobci se proto snaží najít jiné trhy. „Pro nás jsou perspektivní trhy v Asii a na Blízkém východě," přiblížila Večeřová. Jenomže na kontaktech na místních trzích je potřeba neustále pracovat a jenom vyřízení certifikátů může trvat roky. Navíc se na stejné trhy snaží dostat i konkurence z jiných evropských států.

Na vývoz si ovšem farmáři stěžovat nemohou. Schodek zahraničního agrárního obchodu byl loni nejnižší od vstupu České republiky do Evropské unie. Roste například vývoz mléka. Jenomže v tom je potíž. Česko vyváží spíše základní suroviny, ale dováží už hotové výrobky. „Markantním příkladem je vedle masa komoditní skupina mléko a mléčné výrobky. Zde nám hlavně roste vývoz, respektive kladné saldo u mléka jako u suroviny, přičemž dovoz, respektive záporné saldo u samotných mléčných výrobků (bez syrového mléka) se zvyšuje," vysvětlil šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha.

close Kolik stojí jídlo zoom_in