„Pevně doufám, že snižování cen bude pokračovat, i když těžko se náklady (zemědělců) vrátí na úroveň před válkou na Ukrajině,“ řekla Večeřová.

Očekává, že stabilizace cen bude pokračovat. „Uvidíme, jak dopadnou žně. Pokud dobře, stabilizuje se cena obilí, protože mají problém i pekaři: v panice, že nebude obilí, museli nakupovat za ty velmi vysoké ceny - cena obilí se v loňském roce pohybovala kolem 12 tisíc, 13 tisíc korun za tunu, a to se logicky muselo promítnout,“ dodala Večeřová.

Zpomalení růstu cen u potravin komora předpokládala. Odhadovala, že klesnou ceny a zpomalí inflace, jakmile se zastaví nárůst vstupních nákladů.

Peníze. Ilustrační snímek
Inflace v červenci klesla pod devět procent. Zpomalilo i zdražování potravin

„V potravinářství byly (náklady) enormní, a i co se týče komodit. Řada lidí mi nevěří, ale skutečně jsme se setkali s tím, že ty nárůsty u energií byly 400, 500 procent, pokud musel někdo nakupovat (energie) na spotu, na burze,“ upozornila prezidentka. U potravin meziroční inflace v červenci letos poprvé zpomalila pod deset procent.

Dál zdražovat ale bude vepřové maso. „Cena vepřového se řídí podle německé burzy. Tam každý den roste cena o několik centů. Možná se nezdá v těch centech takový problém, ale skutečně to problém je. Vepřové je jediné, které soustavně zdražuje, a výhled není dobrý. Vepřového je bohužel v Evropě nedostatek. Po covidu se řada chovů zavřela nebo omezila provoz, třeba Španělsko, Německo. Je problém s krmnými směsmi, které se dovážely z Ukrajiny, a není čím krmit. Je velká poptávka a malá nabídka, vepřové bude dál zdražovat,“ dodala Večeřová.

Ilustrační snímekIlustrační snímekZdroj: Shutterstock

Již v zimě oznámil Český svaz zpracovatelů masa, že ceny výrobců vepřového masa jsou na dosavadních maximech. Zároveň klesají stavy chovů, na trhu je větší poptávka po vepřovém mase, než jsou zemědělci a zpracovatelé schopni nabídnout. Podle komory jim loni meziročně náklady stouply o 50 až 80 procent.

Až o 80 procent prasat méně

Třeba v jižních Čechách ubylo za posledních 20 let téměř 80 procent chovaných prasat, řekla ČTK již dříve ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. V roce 2021 bylo v jihočeských chovech 86 800 prasat, uvedl ČSÚ. Chov prasat v kraji klesá dlouhodobě.

„Úbytek chovů je celorepublikový trend a je velmi nešťastný,“ řekla Večeřová. Kdyby podle ní měli zpracovatelé zaplatit zemědělcům adekvátní cenu, která by umožňovala zachování chovů, nedokážou pak výrobky za odpovídající cenu prodat v obchodních řetězcích.

V červenci by lidé za stejně velký nákup oproti únoru ušetřili sto korun, zaplatili by tedy o 13 procent méně. Ilustrační snímek
Situace se obrací: Potraviny v akcích zlevnily. Hlavně vejce, mléko či pečeně

Krize v oboru dopadla hlavně na malé a střední firmy. „Některé podniky zavřely své podnikové prodejny, což považuju za škodu, protože potom jim zbývají jen ty obchodní řetězce. Zavřely třeba své výrobní pobočky - okresní pekárna měla šest poboček a má už jenom dvě,“ zmínila Večeřová.