Cena americké lehké ropy WTI se kolem 15:30 SEČ propadla o rovný dolar na 93,07 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent navzdory počátečnímu nárůstu zlevnila o 13 centů na 110,70 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu klesla na devět procent ze zářijových 9,1 procenta. Analytici přitom předpokládali, že nezaměstnanost zůstane beze změny. Údaje naznačily mírné zlepšení hospodářských vyhlídek Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Investory ale nadále znepokojuje situace v Evropě. Trhy sice přivítaly zprávu o zrušení plánu na referendum o finanční pomoci v Řecku, negativně je ale ovlivnilo prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že podporu Evropskému fondu finanční stability (EFSF) na summitu zemí G20 v Cannes neslíbil prakticky nikdo z členských zemí.

Míra nezaměstnanosti v USA v říjnu klesla na devět procent

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu překvapivě klesla na devět procent ze zářijových 9,1 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň za půl roku. Americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 80.000 nových pracovních míst. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny.

Údaje podle agentury Reuters naznačují určité zlepšení trhu práce, který je Achillovou patou amerického hospodářství. Říjnová tvorba pracovních míst zaostala za očekáváním analytiků, kteří počítali se vznikem 95.000 nových pracovních příležitostí. V září a srpnu však podle revidovaných údajů vzniklo o 92.000 míst více, než ministerstvo původně ohlásilo.

„Je to známka, že ekonomika je silnější, než jsme předpokládali,“ řekl k pátečním údajům analytik Karl Schamotta ze společnosti Western Union. „Není to fantastické oživení, ale je to dobré vzhledem k tomu, co se děje ve světě,“ dodal. Soukromý sektor minulý měsíc v USA vytvořil 104.000 nových pracovních příležitostí. Ve veřejném sektoru však 24.000 pracovních míst zaniklo.

Americká centrální banka (Fed) tento týden předpověděla, že největší ekonomika světa v letošním roce stoupne pouze o 1,6 až 1,7 procenta. To je zhruba o procentní bod méně, než předpokládala v předchozí prognóze. Ve druhém čtvrtletí růst americké ekonomiky zrychlil na 1,3 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících.