Ceny ropy se ve druhé polovině loňského roku vyšplhaly nad 85 dolarů za barel kvůli obavám z poklesu dodávek z Íránu v důsledku nových amerických sankcí. Koncem roku však kvůli stoupající těžbě v USA a zpomalování hospodářského růstu sestoupily k 50 dolarům za barel.

To přimělo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) k uzavření dohody o omezení dodávek na trh, píše agentura Reuters. V současnosti se cena severomořské ropy Brent pohybuje nad hranicí 60 dolarů za barel.

Snahu kartelu OPEC a jeho spojenců o podporu cen ropy a omezení nadbytečných dodávek na trh komplikuje pokračující růst těžby ve Spojených státech. "Spojené státy posílí svou pozici největšího producenta ropy na světě," uvedla dnes IEA.

Pouze mírný nárůst

Organizace nicméně předpověděla, že růst těžby ropy mimo kartel OPEC se letos zvýší pouze o 1,6 milionu barelů denně po loňském rekordním nárůstu o 2,6 milionu barelů denně. IEA rovněž potvrdila, že poptávka po ropě by se letos měla zvýšit o 1,4 milionu barelů denně.

OPEC se začátkem prosince se svými spojenci domluvil na snížení dodávek ropy na trh o 1,2 milionu barelů denně z říjnové úrovně. Dohoda vstoupila v platnost začátkem ledna. Samotný OPEC by měl podle ní snížit těžbu o 800 tisíc barelů denně a jeho spojenci, mezi které patří například Rusko, o dalších 400 tisíc barelů denně.