Poprvé po několika letech předstihlo Česko v cenách řady druhů základního zboží Evropu. Za oblečení, obuva komunikační služby totiž jeho obyvatelé zaplatí více než průměrný obyvatel kontinentu.

Vyplývá to ze srovnání úrovně spotřebitelských cen, které zveřejnil statistický úřad Eurostat. Oděvy a obuv podle nich v Česku stojí v průměru o 0,2 procenta více a komunikační služby jsou dražší o 1,5 procenta, než je průměr EU.Infografika

Setrvalý nárůst

V ostatních druzích zboží a služeb je Česká republika stále pod evropským průměrem. Ovšem i to se pomalu mění a ve všech oblastech Evropu bez ustání dohání.

Například ceny potravin a nealkoholických nápojů zde ještě v roce 2016 byly na úrovni 79,5 procenta evropského průměru, na konci loňského roku to bylo už 83,2 procenta.

A dá se očekávat, že minimálně u jídla, ale například i u tabáku, alkoholických nápojů či nájmů bude naše země ty na Západě dohánět i nadále. Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí a s tím související zvýšení výdajů na bydlení, plán současné vlády na zdanění cigaret a tvrdého alkoholu i vývoj u cen potravin. 

Svědčí o tom nedávno zveřejněné údaje o inflaci. Podle nich například brambory meziročně zdražily téměř o devadesát procent. „Česká inflace je víc než dvojnásobná oproti eurozóně,“ konstatoval Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. Ekonomové sice předpokládají mírný pokles cen, ale i tak budou vyšší než loni.

Více než v Německu

Podle dat Eurostatu patří Česko mezi země, kde ceny poměrně rychle rostou. „Mezi roky 2000 a 2018 se v EU celkově zvýšily o 39 procent,“ konstatují statistici. V Česku to však bylo o 42,4 procenta. To je více než například v Německu, Francii, Švédsku, Rakousku, Itálii či Nizozemsku. U nájmů či výdajů na léky a plateb za zdravotnické pomůcky pak Česká republika patří mezi ty země, kde se zdražovalo vůbec nejvíce.

Spolu s výdaji samozřejmě rostou i mzdy. A ne málo. Jenom v letošním prvním čtvrtletí se meziročně zvýšily o více než sedm procent. Ale podle odborníků jsou příjmy stále nízké. „Reálně lidem v peněženkách nezůstává o tolik více. Velkou část příjmů smazává inflace. Reálné mzdy tedy rostou výrazně pomaleji než ty nominální,“ říká Petr Kymlička z poradenské společnosti BDO.

Podle vyjádření Lucie Trlifajové z Platformy pro důstojnou mzdu pro DVTV je paritní kupní síla české mediánové mzdy, tedy toho, co za ni lze fakticky koupit, v Evropě čtvrtá od konce. Mnoho lidí tak nedisponuje úsporami pro mimořádné výdaje.