Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 4,5 procenta, ceny stavebních prací vzrostly o 0,5 procenta a ceny tržních služeb vzrostly o 1,2 procenta. Meziročně klesly ceny zemědělských výrobců o 0,4 procenta. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 3,8 procenta a tržních služeb o 1,6 procenta. 

Pražské tržnice - prodej ovoce a zeleniny.
Ovoce výrazně zlevnilo, zelenina zdražila. Peněženky provětrají také energie

Za růst cen v zemědělství může suché léto. „V živočišné výrobě ceny poklesly o 6,5 procenta. Nejvyšší pokles zaznamenaly ceny jatečných prasat, konkrétně o 16,6 procenta. Naopak v rostlinné výrobě se ceny zvýšily o čtyři procenta vlivem vyšších cen obilovin,“ uvádí Jiří Šulc z ČSÚ.

„Ceny za dovážené zboží v srpnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta. Největší vliv na tento růst měla především skupina minerálních paliv, jejíž ceny se zvýšily o 33,9 procenta. Naopak nejvíce poklesly ceny za dovoz potravin a to o 3,7 procenta,“ říká Vladimír Klimeš z ČSÚ.

Tuzemské stavebnictví je tento rok ve výborné kondici, což se promítá i do prudkého růstu cen stavebních prací, které zaznamenávají nejrychlejší růst od roku 2008. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v září meziročně až o 4,2 procenta. Tento vývoj bude pokračovat i minimálně ve zbytku tohoto roku.

Ilustrační foto.
Pivo výrazně zdraží. Může za to globální oteplování, tvrdí studie

Meziměsíčně pokračoval nárůst cen koksu a rafinovaných výrobků. Ten je způsoben nedávným nárůstem ceny ropy na světových trzích. Meziročně největší příspěvek k růstu cen zaznamenaly kovy a kovodělné výrobky nebo ceny energií zejména elektřiny, která na burze podražila jen od začátku tohoto roku o více než 50 procenta.

Zdraží i plyn a elektřina

„Vyšší meziroční růst cen průmyslových výrobců přetrvá po zbytek roku i nejen kvůli slabší koruně, ale i díky nízké srovnávací základně z minulého roku a růstu cen materiálů a energií, na které je vytvářen tlak velkým objemem objednávek v průmyslu. K tomu musíme připočíst zvyšující se mzdové náklady, které plynou z rekordně rostoucích mezd a meziročně vyšší ceny ropy,“ vysvětluje František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

 „Na peněženku českého spotřebitele tak dolehne současný vývoj zvláště tíživě na přelomu roku. To se v cenách potravin naplno bude projevovat růst nákladů zemědělské výroby a také budou zdražovat dodavatelé energií, jako je elektřina nebo plyn,“ dodává ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Lisování jablečné šťávy je doslova společenskou událostí. Sejdou se při něm rodinní příslušníci, přátelé i známí.
Lidé při moštování vymýšlejí zlepšováky. Lis může nahradit třeba stará ždímačka