Co je ČEPRO a čím se zabývá?
Jedná se o akciovou společnost, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí. Firma se zabývá přepravou, prodejem a také skladováním ropných produktů. Ve vlastnictví má ropovody na území České republiky.

Které čerpací stanice společnost vlastní?
Jedná se o řetězec s označením EuroOil.

Jak si stojí ČEPRO v porovnání s ostatními vlastníky?
Firma je „trojkou“ na zdejším trhu. Vlastní 207 čerpacích stanic na území České republiky. Jedničkou je polský PKN Orlen se 421 čerpačkami (pod označením Orlen či Benzina). Druhé místo patří maďarskému MOL, který vlastní 303 benzinek.

Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky:

Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky
Až polovinu z ceny litru paliva si vezme stát. Co vše určuje cenu pohonných hmot

Co ČEPRO koupí získá?
V současné době má sice společnost přes dvě stovky čerpacích stanic, ovšem mnoho z nich se nachází na neatraktivních místech mimo silniční tepny. Naopak pumpy Robin Oil nechybí u důležitých silničních tahů.

Na kolik akvizice firmy vyjde?
Obě strany nechtějí detailnější podmínky obchodu komentovat. Nicméně se hovoří o jednotkách miliard korun.

Půjdou peníze na koupi ze státního rozpočtu?
Ne. Státní pokladny se transfer nedotkne. „Akvizice nebude financována ze státního rozpočtu, ale z finančních prostředků společnosti ČEPRO,“ ujistil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vedení společnosti s resortem o koupi diskutovalo.

Konec spalovacích motorů v Evropě? Evropští politici dali šanci syntetickým palivům:

I za třináct let by řidiči mohli jezdit tankovat palivo na čerpací stanice. Evropští politici dali šanci syntetickým palivům. Ilustrační snímek
Poslední naděje? Klasická auta v Evropě nemusí skončit, šanci dostanou e-paliva

O jak výhodnou koupi se jedná?
Tímto krokem si akciovka umocní pozici třetího největšího hráče na trhu. Navíc společnost Robin Oil, která je na tuzemském trhu bezmála třicet let, je finančně „zdravá“. V loňském roce její obrat činil podle Sbírky listin 5,5 miliardy korun a čistý zisk byl 83 milionů korun.

Kdy dojde ke spojení společností?
Vše nyní prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zkoumá, zda spojením nedojde k narušení hospodářské soutěže. Na rozhodnutí má 30 dnů.