Čechy trápí především spolehlivost a rychlost bezdrátového připojení. Ti, kteří jsou ke světové síti připojeni kabelem, jsou spokojenější, uvítali by však nižší cenu. Tu uvedla jako hlavní důvod pro změnu poskytovatele čtvrtina dotázaných.

Plných 80 procent respondentů by se nechalo zlákat kombinací vyšší rychlosti a stability za stejnou cenu. Čeští zákazníci však často ustrnou ve fázi úvah, protože je od přechodu odrazuje byrokracie a přechodná doba, po kterou by zůstali bez připojení. Firmy, které dokáží obojí minimalizovat, tak mají v rukou silnou konkurenční výhodu.

Uživatelé, kteří jsou nyní spokojeni s rychlostí i stabilitou, by k přechodu k jinému poskytovateli přesvědčila pouze nižší cena. Tato skupina obvykle platí okolo 600 korun měsíčně a změně je nakloněno pouze 20 procent z nich. Pokud je pro ně nižší cena jediným důvodem, proč odejít od stávajícího poskytovatele, za nevyjednáním lepších podmínek je spíše lenost – změna se jim nechce řešit.

Z průzkumu vyplývá, že s rostoucím počtem využívaných online služeb jsou lidé ochotni si připlatit. Za vyšší cenu ale požadují rychlé a stabilní připojení. „Skupina uživatelů, která je na internetu více závislá, řeší stabilitu nejvíce. Zároveň je v této skupině ale nejvíce uživatelů s nejnižší cenou měsíční platby okolo 300 korun,“ uvedl obchodní ředitel AIM Jakub Jánský.

Respondenti, kteří naopak internet využívají málo, si jsou vědomi, že ho nevyužívají plně vzhledem k ceně, kterou platí, a chtěli by nižší cenu. Stability spojení je přitom nezajímá.

Nejvíce – 80 procent – spokojených zákazníků bylo zaznamenáno mezi zákazníky s kabelovým připojením. Naopak nejvíce nespokojených je uživatelů mobilního připojení (60 procent) a WiFi (40 procent).

Průzkum zároveň ukázal, že plných 40 procent lidí WiFi stále považuje za nejspolehlivější typ připojení. „Jde sice o levnou variantu, ale kvalita a stabilita tohoto připojení může být ovlivněna jak nepřízní počasí, tak rušením z okolních WiFi,“ varoval Jánský. Podle něj jsou Alternativou pro ty, u nichž ještě nejsou optické kabely, by podle něj mělo být zejména DSL, které je stabilní a téměř všude dostupné.