Z dat sebraných mezi více než tisícem respondentů ve věku 18 až 65 let je zřejmé, že 80 procent lidí by si k bydlení zvolilo dům před bytem. Nejčastěji se to týká lidí bydlících v obci pod tisíc obyvatel, stejně jako Čechů s většími příjmy a ve věku od 25 do 44 let.

Pokud by si Češi mohli vybrat, 46 procent preferuje bydlení na vesnici oproti 42 procentům těch, kteří by raději žili ve městě.

Nový byt. Ilustrační snímek
Vlastní byt? Češi na něj vydělávají přes 13 let, nejdéle v Evropě

Více než polovina dotazovaných (54 procent) by ráda zůstala v místě, kde v současnosti žijí. V malých vesnicích do 999 obyvatel by chtělo nadále žít 72 procent obyvatel. Ti, kteří žijí ve velkoměstě nad sto tisíc obyvatel, by tam chtěli zůstat v 56 procentu případů.

Přestěhovat se chtějí hlavně mladí

Nejoblíbenější variantou života na vesnici (30 procent) je relativní blízkost většího města. Bydlení mimo město také častěji preferují lidé se základním vzděláním a ženy.

„Obecně se v Česku těší zhruba stejné oblibě vesnice i město, kdy lidé chtějí využít výhod města a vesnice zároveň. Pokud chtějí žít ve městě, tak na okraji a pokud chtějí žít v menší obci, tak blízko za městem. Zbytek obyvatel by si život představoval na předměstí nebo v příměstské oblasti,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Chalupa, ilustrační foto
Ceny chalup narazily na strop a klesají. K mání jsou v průměru za 2,6 milionu

Pětina tuzemské populace by se ráda odstěhovala, a to především mladí ve věku 18 až 24 let, těch je 32 procent. Obecně podle průzkumu převládá touha přemístit se ze severu na jih. Nejmenší oblibu mají kraje Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Pardubický.