Oproti roku 2016, kdy do zahraničí vycestovalo přes tři miliony Čechů, z čehož téměř 80 procent prostřednictvím cestovní kanceláře, se v letošním roce očekává průměrné navýšení cest až o 10 procent. Jen za první tři měsíce stoupl počet výjezdů rezidentů na delší cesty o více jak 38 procent.

Rostou i prodeje zájezdů do vyhledávaných destinací. Již tradičně je silné Slovensko a Chorvatsko. Zájem je i o Španělsko a Řecko. Pozitivně se vyvíjí i prodeje zájezdů zejména do Egypta, který je zpět mezi vyhledávanými destinacemi, postupně se vrací turisté i do Tuniska. Mezi úspěšné destinace ale patří s velkým růstem prodeje zájezdů Bulharsko, které hlásí 15procentní nárůst, Spojené arabské emiráty a Maďarsko.

Turecko je vyhledávané zejména v last minute nabídkách. Očekává se však, že výběr bude oproti předchozím letům méně pestrým a to zejména co se týče výběru jednotlivých destinací. Rostoucím trendem je totiž takzvaný first minute prodej.

I letos je ale oblíbená i dovolená v tuzemsku, kdy čeští turisté stále častěji stráví část dovolené u nás. Jedná se o prodloužené víkendy či delší pobyty. Roste zájem o nejrůznější přírodní i kulturní atraktivity, které se snaží nabídnout nejpestřejší program pro nejrůznější věkové kategorie, ale roste i vyžadovaná kvalita poskytovaných služeb. Jen za první čtvrtletí se ubytovalo v hromadných zařízeních téměř o 400 tisíc více návštěvníků.

Mezi nejnavštěvovanější TOP 5 cíle v roce 2016 patřil na prvním místě Pražský hrad s více než dvěma miliony turistů. Hranici milionu návštěvníků překročila dále pak například Lanová dráha na Petřín, Zoologická zahrada v Praze, Dolní oblast Vítkovic a Landerk Park v Ostravě a AquaPalace Praha.