Jednou na ta auta dojedeme. Tuto dvojsmyslnou větu někdy v žertu používají ekonomové, když popisují produkci aut v Česku. Na počet obyvatel se jich u nás vyrobí druhé největší množství na světě (po Slovensku). Drtivá většina ale jde na vývoz a domácí prodeje aut (všech, nejen těch vyrobených v ČR) jsou proti tomu slabé. 

A potvrdila to i včera zveřejněná data Českého statistického úřadu o vývoji maloobchodních tržeb. Ty jsou na první pohled pořád velmi pěkné. Loni celkové tržby obchodníků rostly o 4,8 procenta. Hlavně v nepotravinářském zboží (obuv, oděvy, telefony a počítače). 

A teď už dolů?

„Jde o solidní výsledek, který však poprvé od roku 2014 nepřekonal hranici pěti procent. To potvrzuje, že ekonomika jako celek má svůj vrchol za sebou,“ myslí si hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Zvláště pesimistický je pohled na vývoj automobilového segmentu, který se loni poprvé od roku 2012 propadl. Důvodem je nasycení automobilového trhu,“ popisuje Kovanda a dodává, že automobilky musely loni čelit novým emisním normám, a (neschválená) auta tak stála na parkovištích u továren. 

Ilustrační fotografie.
Nejčastější přestupky v roce 2018: Češi jezdí moc rychle a nepoutají se

Konkrétní čísla: za celý loňský rok prodeje aut a dílů klesly o 2,1 procenta, když předloni o téměř stejné číslo rostly. Na konci roku 2018 prodeje aut dokonce klesaly meziročně o 4,4 procenta. „To je jasný důkaz toho, že vozové parky už jsou z velké části obměněny,“ popisuje hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. „Navíc si musíme uvědomit, že nové auto nekupujeme každý měsíc. Takto významný nákup učiníme v době, kdy se cítíme ekonomicky dobře. A tato doba se chýlí ke konci. Pak začneme odkládat také nákupy praček, ledniček nebo gaučů,“ předvídá. 

Zdánlivě „nudné“ číslo o prodejích aut bychom tak podle ekonomů měli chápat jako lakmusový papírek. V lidech možná panuje drobná nejistota a některé nákupy už začínají odkládat. 

Pořád dobře

Ale není třeba zbytečně strašit. Žádná krize (pokud nepřijde válka či nějaký šok zvenčí) není na obzoru. Podle analytiků dojde ke zpomalení, domácnosti a jejich útraty však i letos zůstanou tahounem celé ekonomiky. „Pro letošní rok bych odhadoval růst maloobchodních tržeb v pásmu čtyři až 4,5 procenta,“ míní Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Dálniční známka pro rok 2019. Ilustrační foto.
Dálniční známky budou za dva roky jen elektronické, jejich cena zůstane stejná

Podle odhadu Hospodářské mory ČR letos ekonomika poroste o 3,3 procenta a mzdy o 8,8 procenta.