Na 70 procent Čechů přistupuje ke svému stáři zodpovědně a nespoléhá se v jeho zajištění pouze na stát. Dopomáhá jim k tomu dobrá ekonomická situace a setrvale rostoucí mzdy.

Zdaleka nejoblíbenějším finančním produktem je v tomto ohledu penzijní připojištění, pomocí kterého si na důchod spoří 90 procent českých občanů. Jako další produkty byly uváděny stavební spoření (21 procent), investiční životní pojištění pak uvedlo 18 procent z nich.

Vysoko v žebříčku se také umístilo kapitálové životní pojištění, které uvedlo 17 procent lidí. Celých 14 procent lidí pak tvrdí, že si dává peníze stranou, což značí, že řada lidí kombinuje více forem najednou.

Se stabilní ekonomickou situací a zvyšující se platební morálkou klientů souvisí i rostoucí zájem o půjčky. Více než třetina (36 procent) respondentů průzkumu připustila, že v současnosti má i jinou půjčku než hypotéku na bydlení.

„Typickým žadatelem je svobodný jedinec ve věku 39 let a nejčastějším dnem, kdy si lidé u nás o úvěr žádají, je pondělí,“ doplňuje údaje finanční analytička Petra Kodytková ze společnosti Profi Credit.

Nejčastěji si lidé půjčují na vybavení domácnosti (36 procent), nákup automobilu (32 procent) a elektroniku (29 procent). Více než polovina dotázaných (57 procent) mají uzavřenou jen jednu půjčku. 29 procent respondentů má v současnosti dvě půjčky a 14 procent dotázaných má uzavřené tři a více půjček.

Na 18 procent Čechů v průzkumu však také přiznalo, že žijí od výplaty k výplatě a ze svého příjmu nic neušetří.