A protože nových hypoték se uzavírá relativně málo (loni 105 tisíc smluv), finanční ústavy se intenzivně zaměřují i na stávající klienty, kterým vyprší smlouva a čeká je jednání o novém kontraktu.

Takových bude letos historicky nejvíce: fixace končí u 156 tisíc smluv (z celkových cca 650 tisíc) v objemu 45 miliard korun. Čtvrtina českých hypotékářů tak nyní řeší, co dál.

Ilustrační foto.
Každý hypoteční úvěr je tak bezpečný, jak je ho dlužník schopen splácet

Zůstat u své banky, nebo odejít? Drtivá většina klientů (až 80 procent) zůstane tam, kde je. Snaží se ale dopředu jednat o výhodných podmínkách. „Zájem o zajištění výhodnější úrokové sazby v předstihu neustále roste. Přibližně pět procent našich stávajících klientů žádá o dřívější zajištění úrokové sazby rok před koncem fixace,“ popisuje mluvčí UniCredit Petr Plocek.

Jak si vybrat nejvýhodnější hypotéku? Poradíme vám

„Poptávka po garantování současné sazby je veliká,“ souhlasí Daniel Horňák, hypoteční specialista finančně poradenské služby Chytrý Honza. „Pokud například budu mít fixaci úrokové sazby řekněme za rok a v současné době jsou sazby 2,4 procenta, za rok budeme téměř se stoprocentní jistotou nad třemi procenty a tento rozdíl například u úvěru na dva miliony korun se splatností 30 let znamená navýšení splátky o 630 korun měsíčně,“ vypočítává Horňák. 

Zarezervovat si hypotéku dopředu přitom nabízejí banky nejen u refinancování, ale i v případě nových klientů, kteří bydlení teprve shánějí a půjčku budou řešit.

Ilustrační foto.
Ceny bytů v Praze loni rostly nejrychleji z měst Evropské unie

„Podle mě je dnes využití předschváleného úvěru skutečně na místě. Pokud se na prohlídce nemovitosti sejde více zájemců a jeden z nich má již úvěr schválen, zatímco ostatní si teprve budou o úvěr žádat, je jasné, že si prodávající spíše vybere „jistotu“ v podobě již zajištěných prostředků na úhradu kupní ceny,“ říká z vlastní zkušenosti Lucie Leitnerová, regionální ředitelka společnosti Bidli, která zajišťuje prodej a financování nemovitostí.

Návrat stavebka?

V letošním roce analytici minimálně očekávají dvojí zvyšování centrální sazeb. Centrální úroková sazba, od které se pak odvíjejí úroky v komerčních bankách, by za rok mohla být kolem 1,25 procenta. Svým způsobem se na tu dobu „těší“ stavební spořitelny, které historicky (do roku 2010) bývaly levnější než banky.

To se podle zástupců spořitelen vrátí, protože stavebko je jiný produkt (menší částky, spíše na rekonstrukce) a je méně závislý na tržních sazbách než hypotéky. „Úvěry ze stavebního spoření budou levnější zhruba o půl procentního bodu,“ říká Tomáš Kořínek, šéf představenstva Českomoravské stavební spořitelny.

Zajištěné úvěry od stavebních spořitelen podle dat ČNB už loni zlevnily. Zatímco banky půjčovaly za 2,23 procenta, spořitelny za 2,09 procenta.

Ilustrační foto.
Češi pomalu utíkají od velkých bank k malým, usnadňuje jim to nový zákon