Podle ČAPPO se loni v ČR spotřebovalo zhruba 5,61 miliardy litrů nafty (4,7 milionu tun) nafty a 2,13 miliardy litrů benzinu (1,6 milionu tun).

Vyšší spotřebu pohonných hmot ovlivnila přijatelná cena

Hlavním důvodem zvýšené poptávky po benzinu i naftě byla jejich příznivá cena a růst ekonomiky. Loni v březnu se ceny pohonných hmot v ČR dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009. Podle dat společnosti CCS, která ceny sleduje, byl litr nafty v průměru k mání pod 25 korunami, benzin Natural 95 za méně než 26,50 Kč.

Česká ekonomika sice loni podle Českého statistického úřadu zpomalila růst na polovinu, i tak ale stoupla o 2,3 procenta. "Váha ceny paliva na rozhodování zákazníka k nákupu je 65 procent," podotkl Loula. Nyní se nafta prodává průměrně za 30,56 Kč, Natural 95 za 31,34 Kč.

ČR drží v počtu čerpacích stanic na obyvatele evropský rekord

Podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu bylo na konci loňského roku v Česku asi 3 900 veřejně přístupných benzinových pump. Česká republika v evropském kontextu dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

V Česku loni meziročně výrazně vzrostl i prodej stlačeného zemního plynu (CNG) určeného pro dopravu. Český plynárenský svaz už na konci ledna oznámil, že spotřeba CNG pro dopravu se v Česku loni meziročně zvýšila o 36 procent na rekordních 59,4 milionu metrů krychlových. "I přes tento nárůst zůstávají dominantní pohonné hmoty vyráběné z ropy," dodal Loula.

V Česku podle plynařů jezdí v současné době zhruba 15 000 vozidel na CNG. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v Česku celkově registrováno kolem sedmi milionů vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak činí necelé dvě desetiny procenta.

Spotřeba benzinu a nafty v ČR v posledních letech (v tis. tun):

spotřeba pohonných hmot v ČRZdroj: ČTK

Zdroj: ČAPPO

Čtěte také:

Pouze procento odebraných vzorků pohonných hmot nevyhovělo normám
Ceny pohonných hmot od minulého týdne znovu klesly
Česká ekonomika loni zpomalila růst