Není zcela samozřejmé, že občané některých zemí platí mincemi, které byly v jejich vlastní zemi vyraženy. V České republice tomu tak však je. Máme totiž vlastní mincovnu.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou zaznamenala již mnoho mezinárodních úspěchů a získala v zahraničí pověst spolehlivého partnera. A to vše za pouhých 20 let, které letos oslaví od zahájení výroby. Výroby natolik náročné v mnoha směrech, že nemá v republice konkurenci.

V posledních třech letech se společnost pod novým majitelem, firmou Monetica, změnila z výrobce primárně orientovaného jen na výrobu mincí a medailí na obchodně-výrobní společnost.

„Na přeměnu společnosti můžeme být právem hrdí. Rozšířili jsme sortiment. Majitelé, kteří mincovnu koupili v roce 2010, se i nadále zasazují o to, abychom byli spolehlivým dodavatelem České národní banky, která je pro nás zákazníkem číslo jedna," uvedl Radek Šulta, ředitel České mincovny, která od roku 1993 razí oběživo a od roku 1994 i pamětní mince pro potřeby českého státu.

Kde vzít mince?

Naše novodobá měna vznikla 8. února 1993 po lednovém rozdělení bývalého Československa. Již dříve, v době, kdy bylo jasné, že k rozdělení federace dojde, bylo vypsáno výběrové řízení na vybudování nové mincovny. Mince pro Československo byly totiž až do té do doby raženy ve slovenské Kremnici. V listopadu 1992 výběrové řízení vyhrála jablonecká společnost Bižuterie díky svým zkušenostem v oblasti zpracování kovů.

Čas byl však neúprosný. Protože první mince pro nový stát na mapě světa, Českou republiku, musely být rychle uvedeny do oběhu, byly vyrobeny v Německu (dovedeme si vůbec představit vysokou nutnost utajení? To je také jeden z požadavků na zvolenou mincovnu). Tam se razily desetníky, dvacetníky a padesátníky, dále desetikoruny, 20koruny a 50koruny, v Kanadě se razily zase koruny, dvoukoruny a pětikoruny.

Toho využili čeští odborníci, aby se v těchto mincovnách (Royal Canadian Mint a Hamburgische Münze) zaškolili. A úspěšně. V rekordním čase vybudovali v Jablonci nad Nisou novou mincovnu v podstatě na zelené louce. Pásku slavnostně přestřihli tehdejší ministr financí Vladimír Dlouhý s guvernérem centrální banky Josefem Tošovským 1. července 1993. Tedy před 20 lety.

Okamžitý úspěch

Ilustrační foto.Již ve stejném roce získala česká měna své první ocenění bimetalická padesátikoruna byla vyhlášena americkým časopisem World Coin News a nakladatelstvím Krause Publications nejkrásnější mincí roku. Zkuste si ji znovu prohlédnout z tohoto pohledu! První mince v této nominální hodnotě byly raženy v Hamburku a první české padesátikoruny z České mincovny pocházejí z roku 1995.

O šest let později se česká měna dočkala dalšího ocenění. Tentokráte to ovšem nebyla mince, kterou snad máme běžně v peněžence. Odborníky zaujala zlatá pamětní mince v nominální hodnotě 10 tisíc korun ze sady Karel IV. s motivem založení Nového Města pražského.

Shora zmíněné instituce jí udělily titul „nejkrásnější zlatá mince roku 1999". Ta vzešla již z lisů v České mincovně.

„U pamětních mincí se více jak u těch běžných klade důraz na špičkovou kvalitu ražby, která se nazývá „proof". Těší mě, že jsme naší kvalitou přispěli k zisku tak významného ocenění.

Celá sada mincí Karel IV. je díky tomu mezi sběrateli velmi ceněná a její tržní hodnota se dnes pohybuje kolem 200 tisíc korun," uvedl Šulta.

V roce 2003 získala Česká mincovna další ocenění a do exkluzivního klubu oceněných mincoven tak vstoupila jako jedna z nejmladších oceněných mincoven. Z toho ovšem vyplynuly další obchodní úspěchy. Na prvním místě objednávky ražby mincí pro jiné státy. „Tyto zakázky přicházejí nejčastěji ze zemí, které nemají vlastní mincovnu. Razili jsme pro Moldávii, Arménii, Venezuelu, Spojené arabské emiráty či Libanon. V současné době je tento segment trhu obsazený významnými evropskými mincovnami, které mají po ražbě euromincí přebytek kapacity. Uspět v tendrech na oběživo bývá čím dál tím náročnější," připomíná Šulta.

České euro? Jsme připraveni!

Od roku 2002 je Česká mincovna držitelem certifikátu ISO 9001 od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance. V roce 2005 absolvovala společnost úspěšný audit z Evropské centrální banky, který potvrdil, že je na případnou ražbu českého eura připravena.

Od tohoto roku mincovna investuje do nových technologií, aby všechny požadavky splňovala i nadále. „Poslední investicí byla v minulém roce kalicí pec, ve které se zušlechťují razidla. Zvýšili jsme tak výdrž razidel a tím pádem i kvalitu ražby," říká Šulta.

„Přestože ražba českého eura není zatím aktuální, udržujeme se připraveni pro případ, že by k ní došlo. Taková zakázka by pro nás znamenala potřebu rozšíření kapacity a přijetí dalších opatření nutných ke splnění legislativy Evropské unie. Spuštění výroby eura by bylo nutné do jednoho roku od politického rozhodnutí," doplnil Šulta.

Miliardy mincí

Ilustrační foto.Ze statistiky vyplývá, že Česká mincovna se již v minulosti musela vypořádat se skokově zvýšenými nároky na své výrobní kapacity. „Nejvíce oběžných mincí jsme vyrazili v roce 2002. Za rok to bylo přes 197 milionů kusů. Celkem bylo za 20 let vyraženo 3,38 miliardy mincí v hodnotě takřka 14,5 miliardy korun dopusťme se, s dovolením, poněkud humorného zneužití ukazatele průměrné hodnoty: znamená to 3,38 miliardy 4,29koruny, pokud by taková mince existovala.

Na „kanadské a německé" české mince, které ještě občas můžeme najít v peněžence, připadá zhruba 2,7 miliardy kusů mincí v hodnotě přes 10 miliard korun.

Zlaté kilogramy

Hospodářské výsledky mincovny za rok 2012 dokazují růst zájmu Čechů o zlato, zejména pak v podobě pamětních a investičních mincí. „V loňském roce jsme dosáhli rekordní tržby za prodej zlata ve výši 705 milionů korun, což je zhruba o 39 milionů více než v roce předchozím. Zatímco investičních slitků a medailí jsme prodali zhruba stejně, pamětních a investičních mincí jsme prodali téměř dvakrát tolik," uvedl Šulta.

Vlajkovou lodí České mincovny jsou kilogramové investiční zlaté medaile z ryzího zlata (24 karátů), které mincovna razí již od roku 2005. První tehdy stála 500 tisíc korun a díky růstu cen tohoto kovu se letos medaile s motivem Boženy Němcové, prodává už za 1 470 000 korun, tedy skoro čtyřikrát dráže.

Autorem grafického návrhu medaile je nedávno zesnulý Oldřich Kulhánek. Průměr medaile činí 85 milimetrů tloušťka asi 18 milimetrů.

„Do ceny medaile vstupují kromě ceny zlata i další faktory. Významnou položkou je na jedné straně daň z přidané hodnoty, kterou musíme odvést státu a na straně druhé je to sběratelská hodnota daná především velmi nízkým nákladem těchto medailí. Na investiční zlaté mince se však daň z přidané hodnoty nevztahuje. I z tohoto důvodu není cena pamětních medailí tak volatilní. I přes nedávný pokles cen zlata si drží mezi sběrateli svou cenu," ubezpečil případné zájemce Šulta.

A jak jinak mohla mincovna oslavit jubileum než právě pamětní medailí. Ta je ze stříbra, což jí však na kráse a na hodnotě nikterak neubírá.

Investiční mince a pamětní medaile
- Mezi zlatou investiční mincí a zlatou pamětní medailí existují značné rozdíly. Zatímco nákup investiční zlaté mince je osvobozen od daně z přidané hodnoty, pamětní medaile je touto daní zatížená, je tedy při stejné hmotnosti o sazbu daně dražší.

- Investiční mince ze stříbra a platiny od daně z přidané hodnoty osvobozeny nejsou.

- Zlaté investiční mince jsou raženy ve vysokém, prakticky neomezeném, počtu. To snižuje náklady na jejich výrobu, takže výsledná cena se velmi přibližuje hodnotě zlata v nich obsaženého.

- Pamětní medaile se naopak razí v limitovaném množství, takže do jejich ceny jsou započítány vysoké výrobní náklady a také odměna za umělecký návrh výtvarníka.

- Zatímco při prodeji investiční mince se v jejich ceně odráží aktuální cena zlata na světových trzích, při prodeji pamětní mince se do ceny promítá i jejich sběratelská hodnota, tedy cosi subjektivního. Vzhledem k převaze poptávky, sběratelů je mnohem víc, než bylo medailí vyrobeno, může stoupat její cena mnohem rychleji než cena zlata v medaili obsaženého. Jejich cena tedy není bezprostředně citlivá na výkyvy cen zlata.