Jen za první pololetí stoupl počet odbavených osob na pražském letišti o 21 % , než tomu bylo za stejné období v minulém roce. Během letních měsíců se však jejich počet ještě navýší. „Co se týče července, je zatím odhad rekordních 1,7 milionu cestujících,“ říká tisková mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Největší zájem je stále o evropské destinace, ale zvyšuje se i o Afriku či Blízký a Dálný východ. „Nejnavštěvovanější zemí podle počtu cestujících byla Velká Británie, nejoblíbenější destinací se pak v prvních šesti měsících roku stala Moskva, která tak předběhla o jeden stupínek Paříž,“ uvádí Janoušková.

Během tohoto roku vznikne devět nových destinací, se kterými tak Praha získá přímá spojení, ale také rozšíření již stávajících linek. Samotní Češi preferují odlety ze své domoviny, ale nejen díky větší nabídce volí i letiště sousedních států.

„Drtivá většina poptávky je po letech z Prahy. Nicméně cestující z okrajových částí ČR jsou zvyklí létat například z Katowic, Bratislavy, Vídně, případně z německých letišť, kde je nabídka především přímých letů mnohem zajímavější,“ říká Jan Pavelka z portálu honzovyletenky.cz.

Často také hraje roli i výrazně nižší cena. „Pokud je letenka opravdu velmi levná, cestující nemají problém dojet na vzdálenější letiště v Německu či v Polsku,“ dodává Jiří Spolek z portálu zaletsi.cz. Je ovšem nutné si dát pozor, aby cesta na letiště nakonec nepřekročila cenu letu z Prahy. 

V zimě lákají exotické destinace

S nástupem podzimní a zimní sezony se Češi rádi jezdí ohřívat do exotických destinací. „Nejoblíbenější destinací jsou bezesporu Spojené arabské emiráty, především Dubaj. Dají se zároveň pokládat za nejbližší exotickou destinaci. Letos možná pokoří hranici 70 tisíc našich turistů,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Stálicí mezi exotikou je také Thajsko. „To by se mohlo přiblížit k 60 tisícům klientů,“ dodává Papež. Očekává se také zvýšený počet českých cestovatelů na Zanzibar a na Kubu.

„Například na Zanzibar a Kubu poletí během podzimu snad půlka republiky. Zanzibar stál 5254 Kč, Kuba 4385 Kč za zpáteční letenku včetně všech poplatků,“ s nadsázkou potvrzuje Spolek.

S nákupem akčních letenek se nevyplácí otálet. Čím více se blíží termín odletu, tím se zpravidla cena zvyšuje. „V momentě, kdy se objeví akce, tak několik minut po ní rychle naťukat jména a příjmení, zaplatit kartou a superlevná letenka je na světě,“ doporučuje Spolek.

Nejlepší čas pro nákup však je přibližně tři měsíce před plánovaným odletem. „U letů po Evropě je to obvykle 1-3 měsíce před odletem, u vzdálenějších destinací platí pravidlo nákupu v akci, které jsou obvykle vyhlašovány 1-6 měsíců před odletem,“ upřesňuje Pavelka.

Je však třeba si dát pozor na různé neověřené, především zahraniční přeprodejce, kteří nabízí až podezřele levnější letenky. Často v nich totiž nejsou připočítány poplatky, kterých si lze všimnout až po zaplacení, nebo mohou cestující nepříjemně překvapit přímo na letišti.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

Kam Češi létají?Zdroj: Deník