Mezi oblíbený sortiment, který se přes telefony kupuje, patří elektronika, oblečení nebo jízdenky. Nejvíce přes mobily nakupují lidé mezi dvaceti a třiceti lety. „Častěji jsou to muži, kterých takto prohlíží zboží 38 procent, žen je 27 procent," uvedl Kamil Demuth z Heureka.cz.

V nákupech přes mobilní telefony vede elektronika těsně před oblečením. „Dále se často nakupují jízdenky nebo vstupenky, kosmetika a parfémy," uvedl Michal Osuský z NMS Market Research.

Češi stále častěji nákupy přes mobilní telefony dokončují. „Desetina uživatelů se smartphony uvedla, že přes mobilní telefony zboží z e-shopu také nakoupí, nikoli že si zboží jen prohlíží. Zajímavé je, že mladí lidé do dvaceti let přes mobily sice brouzdají v e-shopech suverénně nejčastěji, většina z nich ale nákup nedokončí," dodal Demuth.

Aplikaci Aukro.cz má dvě stě tisíc uživatelů

Chytrý telefon vlastní už téměř 40 procent Čechů aktivních na internetu. Mobilní nakupování má být podle obchodníků trendem roku 2013. Řada e-shopů nyní pracuje na zpřístupnění svých webů pro mobilní zařízení.

V současné době má verzi svého webu uzpůsobenou pro mobilní zařízení zhruba osm procent e-shopů. „Největší zájem o mobilní weby a aplikace je ze strany velkých e-shopů, předpokládáme však, že se zájem rozšíří mezi ty střední i malé," uvedl Radek Havlík, ředitel společnosti NetDirect, která se zabývá tvorbou internetových obchodů.

Například aplikaci obchodního portálu Aukro.cz si už stáhlo do svého telefonu téměř dvě stě tisíc uživatelů. „V současnosti tvoří nákupy přes mobilní telefony a tablety sedm procent celkového obratu Aukra," uvedla mluvčí portálu Michaela Papežová.