Pro Čechy je při výběru dovolené důležité hlavně klima a cena, naopak připojení k internetu nebo signál vyžaduje překvapivě jen 15 procent z nich. Každý sedmý před dovolenou neřeší žádné zvláštní pojištění.

Rizika teroristického útoku se výrazně více obávají starší ročníky dovolenkářů. Češi se jej obávají více než zbytek Evropanů. Podle globálního průzkumu Europ Assistance Holiday Barometr 2017 zvažuje ve zbytku Evropy toto riziko 48 procent lidí, ačkoli jsou v průzkumu zahrnuty i země, kde v posledních letech k některému útoku došlo.

„Češi se naučili poměrně důsledně pojišťovat své zdraví. Na zdravotní rizika myslí více než zbytek Evropy. Ačkoli dovolenou aktivně tráví jen čtvrtina z nich, více než 80 procent si pojištění před cestou sjedná," popisuje situaci Michal Egert z Europ Assistance.

„Obavy z teroristických útoků se v uplynulé sezóně promítly do návyků při cestách na dovolenou. Do popředí zájmu turistů se dostala dovolená v tuzemsku, Řecku, Španělsku, Itálii a Bulharsku," říká Iveta Hamarneh, vedoucí Katedry ekonomiky cestovního ruchu Vysoké školy obchodní v Praze. „Loni došlo k propadu zájmu u destinací poznamenaných teroristickými útoky a politickým neklidem, letos ale mezi nejprodávanější letecké zájezdy opět patří i Egypt a Tunisko," dodává Hamarneh.

Češi dají při výběru dovolené také na doporučení svých známých a přátel. Dobré reference jsou pro ně podstatnější než možnosti kulturního či sportovního vyžití v místě dovolené. 51 procent Čechů tvrdí, že se na dovolené spíše obejdou bez připojení k internetu či signálu. Evropané se obecně snaží na dovolené „vypnout" a téměř 68 procent neřeší vůbec nic pracovního, každý pátý ale občas vyřídí nezbytný pracovní e-mail třeba i z pláže.

U devíti z deseti Čechů rozhoduje při výběru dovolené klima a cena. „Důležitým faktorem je pro Čechy i turistická infrastruktura a také dostupnost lokality. Zvažují, kolik času jim zabere cesta a jak bude náročná. Vlastním vozem se alespoň na jednu dovolenou letos chystá 72 procent Čechů. Pojištění vozu před cestou však řeší jen čtvrtina," popisuje výsledky průzkumu Egert.