„Podle statistik ERV Evropské pojišťovny stoupl počet vážných zranění, které si lidé při sportu v cizině přivodili, o pětinu. Náklady jdou do statisíců korun," řekl ředitel správy pojištění ERV Štěpán Landík.

Počet úrazů, které si turisté způsobí při adrenalinové zábavě, se letos zvyšuje, souhlasil mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že jde o úrazy právě třeba na čtyřkolkách nebo vodních skútrech. „Díky jejich oblibě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o připojištění adrenalinových sportů. Využilo ho o 20 procent klientů více než v roce 2013," dodal.

Při sjednávání cestovního pojištění je potřeba vzít v úvahu, jakým aktivitám se budou turisté na své dovolené v zahraničí věnovat, připomněla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Pokud to budou běžné aktivity, jako turistika, cyklovýlety apod. stačí klasické cestovní pojištění, které se vztahuje na běžné aktivity a sporty. Plánují-li ale lidé ‚adrenalinovější' dovolenou (například s kanoistikou na divoké vodě), je třeba tomu přizpůsobit i cestovní pojištění.

Cestovní pojištění

Na dovolené podle průzkumu ERV sportuje 39 procent Čechů. Adrenalinové, tedy rizikové sporty, provozuje každý čtrnáctý. Mezi nejoblíbenější patří horská cyklistika, vysokohorská turistika a potápění. „Alarmující je to , že každý sedmý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění a čtvrtina Čechů ani neví, co jejich pojištění zahrnuje," upozornil Landík. Lidé, kteří jedou bez cestovního pojištění nebo si zvolí takové, které jejich sportovní aktivity nekryje, se tak podle něj mohou dostat do velkých potíží.

ERV připomněla nedávný případ šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka v USA. Toho odvezla z mistrovství světa v Greenville záchranka, skončil s otevřeným hrudníkem, amputovaným prsním svalem a proraženou plící v nemocnici. Pravou ruku měl přeraženou v pažní kosti, dále zlomený nos, rozseklé rty a bradu, vyražené zuby. Podrobil se několika náročným zákrokům, při nichž mu lékaři zachránili život. Náklady ERV na jeho léčení a přepravu domů přesáhly do dneška tři miliony korun.