Meziročně vzrostl počet plateb v Česku o šest procent. Co se týče našich sousedů, nejblíže je nám Slovensko se 74 procenty a Polsko se 73 procenty. A jak bezkontaktní technologie postupně dobývala i další trhy?

Podle společnosti Visa patří budoucnost takzvaným digitálním platbám. Jejich podíl roste pětkrát rychleji než u „fyzických“ plateb kartou.

„V Česku používá už nyní chytré telefony, tablety či nositelnou elektroniku ke správě svých financí, online bankovnictví a každodenním platbám 67 procent lidí. V Evropě je to dokonce 77 procent,“ říká generální manažer Visa pro Česko a Slovensko Marcel Gajdoš.

Gajdoš předpokládá, že lze očekávat, že tento typ placení zažije minimálně stejný boom jako bezkontaktní placení. V roce 2020 by tak na světě mělo být dvacet miliard zařízení připojených k internetu, která umožňují provádění plateb.

„Objednat a zaplatit nákup přímo na displeji lednice či zaplatit za palivo na pumpě bez vystoupení z vozu tak nebude už brzy vůbec nic neobvyklého,” doplnil Gajdoš.