Studijní pobyty mladým často financují rodiče, kteří sami mnohdy nemají k dispozici dostatek prostředků. Stále více klientů proto využívá k jejich financování spotřebitelských půjček. Zajišťují tak potomkům intenzivní výuku cizího jazyka a zároveň možnost poznávat svět.

„Češi na jazykové pobyty vyrážejí stále častěji, v letošním roce evidujeme oproti minulému roku zvýšený zájem," řekl Vítězslav Bican z jazykové agentury Channel Crossings, která pobyty zprostředkovává.

Pokud se studenti opravdu chtějí naučit jazyk, doporučuje dlouhodobé pobyty, například na půl roku. Vyrazit na ně mohou třeba po ukončení střední školy a před nástupem na vysokou se tak v cizí řeči zdokonalit. Mezi oblíbené destinace patří USA, Kanada, Austrálie a Velká Británie. Jedná se o nákladnou záležitost, ne každý rodič si takový výdaj může bez půjčky dovolit, aniž by zatížil rodinný rozpočet.

Cena kurzu se může přiblížit i ke dvousettisícové hranici. Odvíjí se zejména od země, intenzity kurzu a způsobu ubytování. „V Austrálii za půl roku zaplatí studenti v průměru 190 tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Připomíná, že další výdaje padnou na letenky, stravování a kapesné. Lidé proto na financování těchto pobytů využívají úvěr.

Levnější variantou je vyslat dítě na Maltu, která nabízí šestiměsíční kurzy za zhruba třetinovou cenu. Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je i ubytování v hostitelské rodině – kromě úspory peněz dítě zůstane v kontaktu s rodilými mluvčími i mimo vyučování.

Zájem o kurzy přes vysoké náklady nepolevuje. Mnozí zájemci ale nezvládají pokrýt náklady z vlastních úspor, na pobyty si proto čím dál tím častěji půjčují. „Češi si uvědomují, že vzdělání dětí je jednou z nejdůležitějších investic, proto jsou čím dál častěji ochotni si potřebné finance u banky půjčit," konstatoval Plocek. Rodiče podle něj vědí, že nabyté zkušenosti a praktické jazykové znalosti budou pro jejich děti výhodou během studia a plusovými body v zaměstnání.

"Pobyt v Americe pro mě byl splněným snem a vylepšil mou angličtinu. I přes finanční náročnost pobytu jsou nabyté zkušenosti k nezaplacení, navíc se mi díky jazyku po návratu podařilo získat skvělou práci,“ potvrzuje jeho názor student ekonomie z Prahy Petr Kozel, který strávil na intenzivním jazykovém kurzu rok v Texasu. Se zaplacením mu pomohli rodiče, po pár měsících si navíc našel brigádu, která bez problémů pokryla jeho výdaje.