Podle průzkumu téměř pětina českých domácností na běžný účet měsíčně odkládá více než 5000 korun. Běžné účty u bank přitom nabízejí prakticky nulové zhodnocení úspor, ale jako spořící produkt je využívá podle průzkumu 99 procent lidí. Penzijní připojištění jako spořící produkt využívají tři čtvrtiny lidí a stavební spoření dvě třetiny.

Devět z deseti dotázaných podle průzkumu ví, že v případě penzijního připojištění a stavebního spoření mohou uplatnit státní příspěvek a daňové odpočty. V případě životního pojištění ovšem většina lidí o těchto výhodách neví. Více než desetina respondentů se pak chybně domnívá, že státní podporu lze získat ke spořicímu účtu.

Spořicí účet přitom jako nástroj spoření využívá 41 procent českých domácností, termínovaný vklad jen osm procent. Nejčastěji se měsíční úložka pohybuje kolem 1000 korun.

Průzkum dále ukázal, že i když Češi odkládají peníze na spořící produkty, jejich rozložení není tak efektivní, jak by mohlo být. Například na penzijní připojištění odkládá třetina domácností maximálně 500 korun měsíčně. V takovém případě ovšem nedosáhnou na plnou státní podporu. Na druhou stranu pětina lidí odkládá na penzijní připojištění přes 2500 korun, přičemž v takovém případě je již výhodnější část peněz odkládat do jiných produktů, vyplývá z průzkumu.