Zájem Čechů o cestování do zahraničí v posledním roce rapidně vzrostl. Poptávka je po všech typech zájezdů. Aktuálně cestovní kanceláře i pojišťovny evidují největší zájem o zájezdy do exotických zemí a Firs-minute zájezdy na léto 2018.

V průměru Češi za dovolenou u moře zaplatí 15 900 korun za osobu, přičemž většina si dopřává stravování formou all-inclusive. Zhruba každý třicátý Čech si zakoupí dovolenou dokonce za 40 000 korun.

Nákupy dovolených na první chvíli stouply oproti roku 2016 o sedmdesát procent. S včasným nákupem dovolené je spojen i vysoký zájem o pojištění storna zájezdu. Takový typ pojištění je preferovaný právě z důvodu, kdy lidé nakupují dlouho dopředu.

„Obecně platí, že čím dražší zájezd si lidé kupují, tím více současně objednávají pojištění storna,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Sílící poptávka, nedostatek kapacit a rostoucí nároky Čechů na kvalitu povedou navíc k tomu, že příští rok bude průměrná cena zájezdu o dalších 10 až 15 procent vyšší. 

Pojištění storna nejčastěji oceňují rodiny s dětmi. Často se totiž stává, že dítě onemocní a rodina tak na vysněnou dovolenou nemůže odjet. Pojištění v takovém případě ochrání finance a klient dokonce obdrží zpět už zaplacené zálohy na zájezd.

Pojištění je vhodné pořídit spolu se zájezdem přímo v cestovní kanceláři. „Storno je možné sjednat nejen na celý zájezd, ale i na jednotlivé cestovní služby jakou jsou například letenky nebo ubytování,“ říká Vlastimil Divoký.

Nemoc, úraz, ale i rozvod

Pojištění storna lze uplatnit na řadu nahodilých událostí jako například onemocnění nebo úraz, komplikace v důsledku těhotenství, nezaviněnou ztrátu zaměstnání nebo rozsáhlé poškození bydliště či konání opravné zkoušky ve škole.

„Vztahuje se i na takové situace, kdy klient nemůže na dovolenou odjet kvůli rozvodovému řízení, které bylo zahájeno po uzavření pojistné smlouvy, a jehož účastníci měli na zájezd vyrazit spolu,“ říká Divoký. Pojištění storna pomůže i tehdy, dojde-li ke zrušení cesty z výše uvedených důvodů, které nastaly nejbližšímu příbuznému nebo jedinému spolucestujícímu.

Výše pojistného je procentuálně vypočítávána z ceny zájezdu, letenky či samostatné služby. „Při pořízení pojištění rovnou v CK bývá storno součástí balíčku cestovního pojištění," uzavírá Divoký.