„Významným momentem pro rozvoj fair trade u nás byla proměna struktury trhu s fairtradovými výrobky. Fair trade, který byl původně doménou specializovaných obchodů s biopotravinami a zdravou výživou, se postupně dostává do supermarketů a kavárenských řetězců," uvedla ředitelka Fairtrade ČS Hana Chorváthová.

Nejpopulárnějším produktem v této oblasti je v Česku káva. Loni se jí v prodalo 142 tun v hodnotě 100 milionů korun, což odpovídá 14 milionům vypitých šálků fairtradové kávy. Za takovým úspěchem kávy stojí především společnosti Tchibo a Starbucks, ale i tři české pražírny kávy se známkou Fairtrade – Mamacoffee, Volkafé a Fair&Bio. Jde stále ale jen o zlomek z celkových prodejů, v ČR se každý rok prodá káva za více než pět miliard korun.

K dalším nejoblíbenějším fairtradovým produktům patří výrobky z bavlny, kakao, čokoláda a čaj. V západoevropských zemích tvoří velký podíl na prodeji banány a řezané květiny se známkou Fairtrade. V ČR jsou tyto produkty zatím nedostupné.

„Čeští maloobchodníci se dostali do pasti velkých a ještě větších slev, a zákazník už jen hledá tu nejnižší cenu. Obchodní model založený pouze na nejnižší ceně není dlouhodobě udržitelný a nepřispívá k loajalitě zákazníka. Jeho věrnost končí ve chvíli, kdy uvidí nižší cenu u konkurence. Kvalita zboží, jistota jeho původu či příběh o tom, jak bylo vyrobeno, může být cestou, jak zákazníka získat a udržet si ho," dodal odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

S pojmem fair trade (spravedlivý obchod) se podle průzkumu Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) z letošního roku setkalo již 52 procent lidí v ČR. Je to o 13 procentních bodů víc než před třemi lety. Tři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že svými nákupy mohou pomoci výrobcům z rozvojových zemí.

Původ potravin

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny respondentů zajímá, odkud pocházejí výrobky, které si kupují. To je o osm procentních bodů víc než v roce 2011. „K tomuto nárůstu přispívá také veřejná diskuse o původu potravin, kdy řada lidí dá přednost právě fairtradovým výrobkům, u kterých vědí, odkud pocházejí a za jakých podmínek byly vyrobeny," uvedl vedoucí výzkumu institutu Jiří Remr. Podle výzkumu má zájem o nákup fairtradových výrobků 34 procent respondentů.

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život.