V roce 2018 se podle údajů DOC Consortium – Valori Italia v Česku prodalo více než 4,5 milionu lahví a jeho spotřeba stoupla v posledních dvou letech téměř o 80 procent. „Vzrůstající zájem pozorujeme především v posledních třech letech, kdy jeho prodeje narostly více než dvojnásobně. Nejraději si jej lidé dopřávají samotné či v míchaných drincích typu Spritz,“ komentuje nárůst prodeje Marek Žižkovský, manažer značky Mionetto pro Českou republiku.

Celosvětově, vyjma Itálie, se v roce 2018 prodalo více než 411 milionů lahví tohoto nápoje. Největší podíl na tom má především Velká Británie s více než třetinovým podílem a Spojené státy, kde se zkonzumuje pětina celosvětově prodaných lahví. Na dalších místech jsou Německo, Francie, Švýcarsko a Belgie.

Prosecco je italské šumivé víno z hroznů odrůdy Glera, charakteristické svou oblastí výroby. Mohou jej vyrábět pouze vinaři v severní Itálii v oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia. Produkce tradičního šumivého vína se stala chloubou regionu.

Zdejší kopcovitá krajina byla před měsícem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. „Je to historický den pro region Benátky i pro celou Itálii,“ komentoval to italský ministr zemědělství a turistiky Gian Marco Centinaio. Itálie usilovala o zapsání na seznam už minulý rok, ale neuspěla.