Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi stále narážejí při převodu dodavatele energií na podvodníky a obtíže

Téma nekalých obchodních praktik ze strany určitých dodavatelů energií je stále vysoce aktuální. Přestože se Energetický regulační úřad snaží dodavatele kontrolovat, dochází ke klamání spotřebitelů.

6.6.2017
SDÍLEJ:

Dobrou zprávu ve čtvrtek přinesl domácnostem Energetický regulační úřad. Cenu za distribuci elektřiny až do domu sice zdraží, ale ne o tolik. Distributoři naopak svou část ceny budou zlevňovat. Lidé tak budou proud levnější v průměru o 3,6 procenta.Foto: DENÍK

V roce 2016 byly změny dodavatelů energií provedeny u 556 000 subjektů. V roce 2014 řešil Energetický regulační úřad (ERÚ) 8 826 stížností. Udělil firmám a lidem 262 pokut v celkové hodnotě 11,32 milionu korun. Nejvyšší pokuta za neoprávněné položky v nákladech se vyšplhala až na částku 7 758 085 korun pro firmu Teplo Rumburk. I když jsou pro následující rok čísla trochu optimističtější s celkovým počtem stížností 7 110, je toto číslo stále vysoké.

Státní dozorový orgán ERÚ se snaží stále zvyšovat ochranu spotřebitele. Nastavil například vyšší ochranu pro případné odstoupení od podpisu smlouvy. Zákazník totiž mnohdy smlouvu podepsal proto, že obchodní zástupci použili donucovací prostředky nebo zákazníka oklamali.

Novela energetického zákona, který nabývá účinnosti od 1. ledna 2016, umožnuje spotřebiteli vypovězení smlouvy dodavateli ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu, zcela bez sankcí. Některá česká města a obce dokonce využila zákon, který podomní prodej přímo zakazuje, pod pokutou až 200 000 korun.

V minulých letech docházelo k opakovaným stížnostem. Byly hlášeny podvodné praktiky a doslova agresivní chování ze strany prodejců. Setkáváme se s případy, kdy se podomní prodejce vydává za zaměstnance přední energetické společnosti. Častým zdůvodněním potřeby podpisu bývá potvrzení o kontrole elektroměru, distribuční sazby, faktury, nebo nastavení tarifu či slevy.

„Takoví obchodní zástupci obvykle přislíbí změnu dodavatele zcela zdarma se všemi náležitostmi. Zaručují vyřízení odhlášení a přihlášení k novému dodavateli, často ale tak neučiní a tím ze zákona spotřebitel přichází o možnost odstoupení. Následné sankce bývají v řádech tisíců korun," říká Vítězslav Grygar z aukční síně licit.cz, která se věnuje dražbám energií, mobilních tarifů i dalších komodit.

Velký počet obětí způsobila také nedávná kauza, kdy firmy lákaly na dárky zdarma. Podpisem kupní smlouvy klasické žárovky za pouhou korunu spotřebitel zároveň souhlasil se změnou dodavatele energií. Případné odstoupení bylo možné v momentě, kdy spotřebitel zároveň odstoupí i od kupní smlouvy žárovky a navrátí ji v neporušeném stavu. Při nesplnění podmínek se pokuta vyšplhala na 2000 korun.

„Informovanost a celkový zájem o problematiku výhodnějších energií se rozhodně zvyšuje, tím ale také rostou důmyslně propracované taktiky společností. Nekalé praktiky se přesouvají také do virtuálního světa nebo se dotýkají právních záležitostí, které běžný uživatel nemá příliš velkou šanci rozeznat jako potenciální hrozbu," říká Tomáš Panáček, právník pomáhající řešit problémy spotřebitelů.

„Pokud je spotřebitel ve fázi, kdy podpisem stvrdil smlouvu a rozhodl se odstoupit, obvykle přichází odpor ze strany společností a nátlak na klienta. V případě, že se klient začne bránit, se dodavatelé často vyhýbají přímé komunikaci, písemným projevům a záměrně se zpožděním reagují na výpovědi zákazníků. Při této časové prodlevě dochází k samovolnému prodloužení smlouvy, případně zákazník padá do takzvaného bezesmluvního vztahu, tedy černého odběru," dodává Panáček.

Zjednodušeně řečeno firmy záměrně znesnadňují možnost situaci řešit. Jejich webové stránky zpravidla nemají uvedené přímé kontakty, pouze zákaznické linky. Když se klient dovolá, snaží se ho znejistit a zastrašit změnou dodavatele, odpojením elektřiny či plynu nebo hrozí sankcemi. Argumentují, že dotyčný jednal v rozporu se smlouvou či obchodními podmínkami, bez udání důvodů, v čem spatřují přesné porušení smlouvy ze strany zákazníka. Spotřebitel tak nemůže sjednat nápravu.

Zmíněné společnosti mnohokrát využívají aktuální stav legislativy a vykládají si některé zákony velmi účelově s cílem zmařit odstoupení a změnu dodavatele. Spoléhají na to, že zákazník nebude vymáhat svá práva a vynakládat velké finanční prostředky za soudní spor.

„V souvislosti s řešením této problematiky je často potřeba využít služeb advokátů, kteří nekompromisně uplatňují práva konkrétních zákazníků. Státní orgán někdy reaguje příliš zdrženlivě či dokonce nemá ani dostatečnou kompetenci uložit dodavatelům povinnosti. Často nezbývá než podávat žaloby na soud a domáhat se výkladu práva soudy," dodává Grygar.

Autor: Lenka Králová

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

Zavíráme. Nejsou lidi, hlásí špitály

Jednání Senátu. Ilustrační fotografie.
22

Na Senát mají největší zálusk žlutí

Žaloba na Polsko, odklad koaličních slibů a řádění orkánu: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Motor automobilového průmyslu se zadrhl

Stagnace a příprava na horší časy. Statistická data varují, že růst tuzemského automobilového průmyslu narazil na své hranice.

Glosa Tomáše Jirsy: Potíže s "neziskovkami"

Čas od času některý politik rozbouří mediální scénu kritikou neziskových organizací. Naposledy to byl premiér, když požádal ministerstvo financí, ať prověří, proč vzrostly státní dotace pro ně z 6 na 12 miliard korun ročně. Rozumím premiérovi, že mu vadí, když ekologistické nevládní organizace dokážou na roky zablokovat stavby důležitých komunikací. Mně zase vadí, jak ekologistické „nevládky“ podporují množení kůrovce na Šumavě, až kalamita zachvátila celý region.

Indonésie bojuje s palmovým olejem. Prezident zastavil vznik nových plantáží

Indonéský prezident Joko Widodo vyrazil do boje s palmovým olejem. Podepsal totiž nařízení, které zakazuje vydávání povolení pro vznik palmových plantáží. V následujících třech letech tak žádné nové nevzniknout. Požádal také o přezkum povolení stávajících. Informoval o tom server The Jakarta Post.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT