Index bezpečnosti ČBA, který sleduje vybraná kritéria bezpečného chování na internetu, je aktuálně na úrovni 59 procent, což je nejméně od roku 2013.

„Ve virtuálním světě jsme dnes jako doma. Především pro nejmladší generaci je představa dne bez mobilu, tabletu či počítače naprosto nereálná. S pohybem v on-line prostředí také výrazně roste využívání platebních karet a plateb realizovaných prostřednictvím internetu. S tím vším narůstá význam téma kyberbezpečnosti, které Češi zatím podceňují,“ varuje Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost ČBA.

Tuto skutečnost potvrzuje i výsledek Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který již čtvrtým rokem stagnuje kolem hranice 60 procent. Na vině je mimo jiné i neochota respondentů měnit hesla k PC a různé PINy.

Doporučenou frekvenci změny jednou za tři měsíce dodržuje jen necelá pětina Čechů (17 procent), jednou za rok si své heslo změní 27 procent respondentů a více než polovina (51 procent) mění svá hesla méně než jednou za rok nebo dokonce vůbec ne. 

„Digitální svět je mocný sluha, usnadňuje nám v řadě ohledů každodenní život, může skýtat ale i řadu rizik. Heslo je často jedinou složkou zabezpečení, která ještě může odvrátit napadení konkrétního uživatele. Používat slabá hesla nebo dokonce jedno stejné heslo pro několik účtů je rizikové a tito uživatelé si zadělávají na zbytečné problémy,“ vysvětluje Radka Vařechová, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ.

S hackerským útokem se setkal každý desátý Čech. Přes 72 procent respondentů však stále nevnímá sociální sítě za rizikový nástroj. Z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci dále vyplynulo, že Češi on-line prostředí k uskutečnění svých plateb využívají čím dál častěji. Osm z deseti Čechů používá k zaplacení svou platební kartu, polovina ji využívá i k nákupům na internetu.

Využívání mobilu pro přístup do internetového bankovnictví minimálně jednou měsíčně potvrdila třetina dotázaných (32 procent).

„Dnešní mobilní telefony se dají přirovnat k velmi kvalitním počítačům, a proto je třeba je i stejným způsobem chránit proti hackerským útokům. To ale Češi stále nedělají, upozorňuje Hládek.

"Antivir v mobilním telefonu, má stále pouze třetina oslovených (35 procent) a čtvrtina (25 procent) nemá dokonce žádné. Alarmujících 40 procent Čechů dokonce vůbec netuší, že něco takové existuje. Riziko napadení hackery přes mobilní telefon však hrozí ve stejné míře, jako u stolních počítačů nebo notebooků,“ dodává.

Při neopatrném zacházení hrozí ztráta jak elektronické identity, tak důvěrných dat a v nejhorším případě i odcizení peněz z účtu.