V červenci letošního roku proběhl průzkum společnosti Response Now pro společnost Profi Credit zaměřený na formy bydlení. Účastnilo se ho 1 031 respondentů.

Z průzkumu vyplynulo, že vlastní bydlení si nejčastěji pořizují lidé kolem 33 let. Pro polovinu respondentů je klíčové ušetřit za nájemné a zhodnocovat své úspory. To potvrzuje i fakt, že 70 procent Čechů žijících v nájmu plánuje nákup vlastní nemovitosti ve výhledu dvou let a stejně tak jako ostatní respondenti, kteří již nemovitost mají, si chce své bydlení ponechat na dožití.

Ilustrační foto.
Nájmy v Brně jsou pro studenty drahé. Koleje je lákají na lepší služby

Celá čtvrtina Pražanů navíc uvedla, že se ze svého pronajatého bytu, který je nejčastějším typem bydlení právě v Praze a nájem je zde bezkonkurenčně nejdražší v celé České republice, hodlá ve stáří přestěhovat na chatu.

Podle Eurostatu v Německu investuje do vlastního bydlení pouze polovina obyvatel. Podobně jsou na tom Britové, Nizozemci nebo Dánové, kteří také preferují bydlení v pronajatém bytě.

Hypotéky. Ilustrační foto.
Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější

Pouze necelá čtvrtina Čechů si nemovitost pořídí ze svých vlastních zdrojů. K zajištění vlastního bydlení Češi nejčastěji sáhnou po hypotečním úvěru, k jehož získání přikládají vlastní úspory. Na nákup vybavení pak sáhnou po nebankovní půjčce.

„Dvě třetiny žadatelů mají zájem o naši Osobní půjčku, kterou si následně dovybaví svůj vysněný domov,“ říká Dana Hakavcová, marketingová ředitelka společnosti Profi Credit.

Ilustrační foto.
Češi se pojišťují hlavně na úrazy, riziko vážných nemocí zanedbávají