Dříve nevídaně mrazivé zimy a tropická léta už několikátým rokem sužují střední Evropu. Klimatické změny a související extrémní výkyvy počasí budou podle předpokladů vědeckých studií nadále sílit. Tyto změny na území České republiky nejvíce postihnou obyvatele měst v čele s Prahou a Brnem, kde je již nyní patrný fenomén „teplotních ostrovů“, tedy zřetelně vyšších naměřených teplot v porovnání s okolní krajinou.

V posledních letech trpí přehříváním domů bezmála polovina obyvatel, přitom v přehřátých budovách – ať už v práci či doma – lidé tráví drtivou většinu svého dne a přílišné horko v obytných i kancelářských budovách není jen otázkou pohodlí. 

Vosa, ilustrační foto
Pokousání či bodnutí hmyzem vyjde VZP na desítky milionů ročně

„I když jsou nejvíce ohroženi lidé nad 65 let, děti, těhotné ženy a dlouhodobě nemocní, horké počasí a s ním přehřáté interiéry mohou způsobit zdravotní potíže komukoliv. Pobyt v příliš teplém prostředí může vést k vyčerpání, křečím či dokonce přehřátí organismu,“ uvádí Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu.

S nesnesitelnými teplotami ve vlastních domech se lidé snaží bojovat ventilátory, stínidly, roletami a především klimatizací. Právě nadměrné využívání klimatizace v horkých letních měsících při tom patří mezi největší hrozby spojené se zdravotními problémy. „Rizikový je především přechod mezi příliš klimatizovaným prostředím a venkem. Doporučuje se, aby teplotní rozdíl nepřekračoval 5 stupňů,“ upozorňuje Kotlík a dodává: „Základní rady, jak se chovat a čemu se vyvarovat při extrémních letních teplotách, lze dohledat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu.

Ilustrační foto
Český štamgast nevymírá, jen mění zvyklosti

Nejúčinnější a především trvalá obrana proti vysokým teplotám však žádná zdravotní rizika nepřináší. Je jím zateplení domu, které pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v interiéru a udržovat stabilní teplotu po celý rok. Přesto jen pětina dotázaných v průzkumu Sdružení EPS ČR uvedla, že teplotním extrémům čelí právě zateplením.

„Lidé, kteří investovali do kvalitního komplexního zateplení, jsou nyní podle výsledků našeho průzkumu s vnitřním klimatem domu spokojeni jak v zimních, tak letních měsících díky celoroční stabilizaci teplot interiéru.“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

S ohledem na ochranu před tuhou zimou i spalujícími slunečními paprsky je dnes odborníky doporučováno zateplení o větší tloušťce zateplovacích desek, než bývalo dříve obvyklé. "Dříve stačilo několik málo centimetrů, ale dnes se standardní doporučovaná tloušťka zateplovací desky pohybuje už kolem 20 centimetrů,“ uzavírá Zemene.

VELKÉ SUCHO se promítlo do stavu povrchových a podzemních vod. Chytrá opatření nabízí Dešťovka.
V druhém kole Dešťovky půjde o čtvrt milardy