Jsme na pátém místě v Evropě

V roce 2007 do Chorvatska odjelo 677 tisíc českých občanů a mezi Evropany jsme obsadili páté místo. Nejpočetnějšími turisty jsou v Chorvatsku Němci, druzí jsou Italové, třetí Slovinci a čtvrtí Rakušané.

„Ano, Chorvatsko je opravdu u našich klientů nejoblíbenější,“ potvrzuje Alena Lačevová z brněnské cestovní kanceláře Diamant. Podle ní je to hlavně díky nízkým cenám zájezdů, protože do Chorvatska se dá pohodlně dostat autobusy. „Druhou nejoblíbenější zemí je u nás Řecko a v zimních měsících i Egypt,“ dodává Lačeková.

Oficiální statistiky ale dokládají, že druhou nejoblíbenější destinací českých turistů je po Chorvatsku sousední Slovensko. Třetí nejpopulárnější zemí je pak Itálie.

Našich turistů ale mohlo být v Chorvatsku daleko více. Chorvatská národní centrála cestovního ruchu skutečné počty Čechů odhaduje na devět set tisíc. Zhruba dvě stě tisíc jich totiž mohlo využít neregistrovaná a pro Chorvaty černá ubytovací zařízení.

Jak uvedl Tomio Okamura, jedenáctiprocentní meziroční nárůst českých turistů tak vůbec nemusí být nárůstem, ale pouze zvýšením počtu turistů ubytovaných oficiálně.

Na druhém místě je Slovensko

Podle odhadů do budoucnosti je více než pravděpodobné, že Chorvatsko si svůj turistický primát ponechá i v letošním roce. Stejně jako v tom loňském roce by si pomyslné stříbro mělo odnést Slovensko a bronz třímá Itálie.