Státní tajemník Miloslav Stašek uvedl, že ministerstvo příští rok nepočítá s uzavřením žádného velvyslanectví, ale ani s otevřením nějakého nového. Měl by začít fungovat jen styčný úřad v Ománu, a to v budově německé ambasády.

Po dohodě s budoucím ministrem zahraničí Martinem Stropnickým (ANO) jsou zatím pozastaveny přípravy opravy budovy českého velvyslanectví v Berlíně. Končící vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ji schválila v září, náklady se odhadují na více než půl miliardy korun.

Stašek řekl, že demolice a výstavba nového objektu by přišla na miliardu. Plán rekonstrukce předpokládá, že v posledních třech nyní neobyvatelných patrech vzniknou byty. Ministerstvo by tím ušetřilo asi 130 milionů korun ročně na nájemném, které dává za byty a rezidenci nyní, uvedl.

Dotaz padl i na zámek Štiřín, na jehož provoz ministerstvo doplácí kolem 20 milionů korun ročně. V minulosti se uvažovalo o jeho prodeji, koncem minulého období padl převod zámku na Sněmovnu. Ministerstvo využívá Štiřín podle Smolka jen ze dvou procent kapacity.

Navzdory tomu z jeho vyjádření vyplynulo, že stát by se areálu neměl zbavovat. Poukazoval na to, že jeho odhadovaná hodnota činí 3,5 miliardy korun, asi miliardu stály opravy v uplynulých letech, přičemž kupec v minulosti nabízel necelých 400 milionů korun.

Ministerstvo by mělo mít meziročně o 50 milionů korun víc na humanitární pomoc, a to 180 milionů korun. O deset milionů na 60 milionů korun vzroste podle plánu položka na obnovu Sýrie. Více peněz by mělo směřovat na zahraniční rozvojovou spolupráci, a to 696,17 milionu korun. Zvýšení činí 38 milionů korun.

Nejvyšší položku rozpočtu představuje provoz samotného ministerstva, jde asi o 5,6 miliardy Kč. Zhruba 1,97 miliardy by měl Černínský palác poslat různým mezinárodním organizacím v podobě příspěvků. Stašek uvedl, že ministerstvo chystá na příští rok jejich revizi.