Vývoj na pracovním trhu ovlivňovaly sezónní práce, které byly v plném proudu, uvedl Úřad práce ČR. Uchazečů o práci bylo o 6248 méně než v červenci a o 91 648 méně než před rokem.

„Během prázdnin nadále rostl počet volných pracovních míst, a zároveň klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Ke konci srpna jich bylo v evidenci nejméně od června 1998, kdy tehdejší úřady práce evidovaly 289 537 nezaměstnaných. To svědčí nejen o dobré kondici české ekonomiky, ale také o dobrých výsledcích českých služeb zaměstnanosti,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Běžné účty. Ilustrační foto.
Hledáte nejvýhodnější běžný účet? Vyzkoušejte nás

V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat Eurostatu (za červenec 2017) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu v srpnu nabízeli 199 273 pracovních míst, což je opět historicky nejvyšší výsledek. Podíl uchazečů na jedno volné pracovní místo tak dosahuje hodnoty pouhých 1,5. 

"Jedná se samozřejmě o celorepublikový průměr. V řadě krajů je tento poměr dokonce obrácený a počet uchazečů je nižší než počet nabízených míst. Z tohoto pohledu takto napjatá situace na pracovním trhu v Česku ještě nikdy nebyla," uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

V letošním roce mzdy zaměstnanců rostou, stejně jako HDP a výkonnost ekonomiky.
Se zvýšením minimální mzdy snižte zdanění práce, vyzývají obchodníci

Oproti červenci tak pracovní úřady evidovaly o více jak 11 tisíc nových pracovních míst více než v červenci. "Jedná se o extrémní nárůst. Když si uvědomíme, že pracovní úřady evidovaly v srpnu jen necelých 297 tisíc uchazečů o zaměstnání, přičemž dosažitelných bylo necelých 275 tisíc. Lze tedy konstatovat, že práci může mít opravdu téměř každý a to i v krajích, kde je nezaměstnanost obecně vyšší," dodává Novák.

Na historicky nejnižších hodnotách se drží i podíl nezaměstnaných mladistvých a absolventů na celkovém počtu osob hledajících práci.

„Počet absolventů v evidenci Úřadu práce ČR klesá celkově. Řada mladých lidí se navíc snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají status studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení. Právě to se velmi dobře osvědčuje v praxi, zejména v rámci smíšených týmů,“ připomněla Sadílková.

Prostor pro snižování nezaměstnanosti je však podle ní značně omezený. „Podíl nezaměstnaných by tento rok měl v průměru dosáhnout 4,2 procenta a příští rok klesnout na 3,8 procenta. Firmy tak budou stále častěji narážet na kapacitní omezení,” uzavřela.

Senioři z Domova seniorů Drachtinka v Hlinsku pózovali 21. května pro charitativní kalendář v dobovém oblečení z 30. a 40. let minulého století ve skanzenu Veselý kopec
Polovina Čechů optimisticky očekává, že bude mít vysoký důchod. Mýlí se