Zmíněné informace v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Za růstem českého hospodářství stály především investice a spotřeba domácností. Pod tlakem nedostatku zaměstnanců na jedné straně a rostoucích zakázek na straně druhé jsou firmy nuceny více investovat.

Costa Coffe. Ilustrační foto.
Coca-Cola koupí kavárny Costa Coffe, zaplatí za ně 112 miliard

Nepřekvapí proto další razantní nárůst investic do strojů a zařízení (plus 7,9 procenta), které se tak vlastně na celkovém růstu investic podílí téměř třetinou, tvrdí Petr Dufek z ČSOB. Vedle toho je vidět silnou investiční aktivitu v oblasti bytové výstavby, nicméně s ohledem na růst cen bytů se dá říct, že nabídka nových nemovitostí není stále ještě dostatečná. 

„Navzdory zpomalení růstu HDP v letošním roce ale platí konstatování, že česká ekonomika pokračuje v růstu, a že již delší dobu operuje nad svým potenciálem," upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Rostoucí mzdy a rekordní zaměstnanost

Spotřebu domácností – jako druhého motoru poptávkové strany ekonomiky – podle Dufka táhnou nahoru rostoucí mzdy a rekordní zaměstnanost. Vzhledem k rostoucímu napětí na trhu práce však dochází ke zrychlování růstu mzdových nákladů (plus 9,8 procenta), což na druhou stranu neznamená nic jiného, než pokles ziskovosti firem pod padesát procent.

Ilustrační foto.
Přichází revoluce pro taxíky. Taxametr už nebude povinný

I tak je však spotřeba ve srovnání v unijním měřítku nadprůměrná, a proto zatím nelze plošně hovořit o ztrátě konkurenceschopnosti či investiční přitažlivosti ČR. 

Ekonomiku táhne zpracovatelský průmysl

Je to především zpracovatelský průmysl, co ekonomiku i nadále táhne. Tentokrát to ovšem nejsou podle komentáře statistického úřadu jen automobilky, elektrotechnický průmysl, výroba elektrických zařízení, kovů a kovodělných výrobků, Dařilo se i stavebnictví, obchodu, dopravě a skladování. 

Ilustrační foto
Obrana opět nakupuje. Uzavřela smlouvu na 80 aut pro chemiky za pět miliard

Nejnovější čísla potvrzují odhad ČSOB pro letošní rok, ve kterém se předpokládá růst HDP o tři procenta. Spokojena s aktuálním výsledkem může být i ČNB, která predikovala výsledek o jednu desetinu procentního bodu nižší. Aktuální výsledek proto rozhodně centrální bance nebude bránit v dalším zvyšování úrokových sazeb. 

To potvrzuje i Jáč. „Za celý rok 2018 by česká ekonomika mohla vykázat růst HDP v oblasti o tři procenta. V porovnání s rokem 2017, kdy růst HDP činil 4,5 procenta, tak půjde o výrazné zpomalení," dodává.

Slabší růst ve srovnání s Maďary a Poláky

Česká ekonomika operuje výrazněji nad svým potenciálem než ostatní ekonomiky ve středoevropském regionu. Prakticky s jistotou lze předpokládat, že její celoroční růst letos bude jasně slabší než růst HDP v Polsku či Maďarsku.

Funkční model Bugatti Chiron z Lega v životní velikosti
Lego vyrobilo model Bugatti Chiron v životní velikosti. Podíleli se na něm Češi

Zároveň je velmi pravděpodobné, že maďarská a polská ekonomika projdou viditelnějším zpomalením růstu v roce 2019. Středoevropské ekonomiky jedou prakticky na plné obrátky, produkční kapacity jsou plně využity a hospodářský růst na hlavním exportních trzích, tedy v eurozóně, zpomaluje.
 
Navzdory rýsujícímu se anebo již probíhajícímu zpomalení hospodářského růstu ale platí konstatování, že středoevropské ekonomiky prožívají velmi dobré časy.

Brýle pro rozšířenou realitu - Ilustrační foto
Rozšířená realita s nakousnutým jablkem? Apple odkoupil vývojáře chytrých brýlí