„S růstem mezd lidé více utrácejí, ale současně rostou i jejich úspory. Naopak zahraniční obchod přestal po více než čtyřech letech přispívat k růstu HDP,“ komentuje výsledky předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Statistici zveřejnili zpřesněný odhad, v polovině května odhadovali meziroční růst o desetinu procentního bodu vyšší, tedy 4,5 procenta. HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,4 procenta.

Ilustrační foto
Starejte se o blízké, stát to zaplatí. Lidé mohou žádat o dlouhodobé ošetřovné

„Přes mírné zhoršení předběžného odhadu lze konstatovat, že s ohledem na kapacitní omezení domácí ekonomiky se jedná o velmi solidní hospodářský růst,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Zároveň poznamenává, že Česko i nadále patří v rámci EU mezi nadprůměrně rychle rostoucí země. To ostatně potvrzuje i růst hrubé přidané hodnoty o 0,7 procenta mezičtvrtletně a o 4,5 procenta meziročně.

Z pohledu odvětví není žádným překvapením, že hlavní zásluhu na tom má i nadále průmysl a jako největší odvětví ekonomiky se na růstu podílel více než z třetiny.

„Prim však už tentokrát nehrál podle dílčích zpráv statistického úřadu automobilový průmysl, ale výroba elektroniky, elektrických strojů a zařízení a strojírenství. S ohledem na výraznou závislost tuzemského hospodářství na automobilkách jde o docela dobrou zprávu, že roli lídrů mohou sehrávat i další, zvlášť pokud už automobilky nemají kam růst,“ komentuje výsledky Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ilustrační foto.
Pojišťovny nemocnicím přidají pro příští rok pět procent k úhradám

Výsledky prvního čtvrtletí, byť jsou lehce nižší, však podle něj stále patří mezi velmi dobré. V každém případě však ekonomika zpomaluje a v dalších kvartálech bude toto zpomalení ještě viditelnější. Nejedná se však o negativní signál.

„Naše hospodářství se jen vrací k udržitelnějšímu růstu, na který má prostor a lidi. Proto by ani slabší čísla neměla ovlivnit rozhodování ČNB, která se tak může i nadále soustředit na inflaci, kurz a mzdy, které přijdou na řadu už v pondělí, dodává Dufek.

Úřad práce. Ilustrační foto.
Pokles nezaměstnanosti se zastavil. Dno ale může být ještě níže