„Česká ekonomika i na konci uplynulého roku odolávala rostoucímu napětí na globálních trzích. Týká se to i pokračujícího růstu průmyslu, který ostře kontrastuje s výrazným propadem výroby u našich německých sousedů. Ještě důležitější jsou však přetrvávající slušné úrovně nových průmyslových objednávek, především těch domácích, které rostou skoro o deset procent,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš.

Black Friday v nákkupním centru City Park Jihlava.
Tržby maloobchodů rostly v listopadu pomaleji. Podpořily je slevové akce

U nefinančních podniků pokračoval růst mzdových nákladů, informoval ČSÚ. Ty meziročně stouply o 8,5 procenta. Míra zisku firem byla ve třetím čtvrtletí 46,8 procenta, o desetinu procentního bodu nižší než v předchozím čtvrtletí a o 2,9 bodu nižší než před rokem. Míra investic proti předchozímu čtvrtletí klesla o 0,3 procentního bodu na 29 procent. Meziročně pak vzrostla o procentní bod.

Podle Bureše česká ekonomika i dál jede především na vlně domácí poptávky, která zase těží z přehřívajícího se trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice v prosinci sezónně vzrostla na 3,1 procenta, jednalo se však o nejlepší prosincové číslo za posledních 23 let – úřady práce evidovaly skoro o 50 tisíc méně nezaměstnaných než loni.

Vzrostl příjem a spotřeba domácností

Úhrn příjmů domácností na obyvatele vzrostl ve třetím čtvrtletí proti předchozímu kvartálu o 1,4 procenta, meziročně o 2,8 procenta. Podle ČSÚ dosahoval průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření 26 442 korun. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání pak mezičtvrtletně stoupl o procento a meziročně o 6,1 procenta na 32 439 korun.

Holicí strojek za sto korun může zabíjet
Nebezpečný holicí strojek na českém trhu. Výrobek za sto korun může zabíjet

Spotřeba na obyvatele se zvýšila mezičtvrtletně o 1,6 procenta, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 2,2 procenta.

„I když poslední čísla z Česka vypadají povzbudivě, slabší růst v eurozóně se pravděpodobně bude dříve nebo později na české ekonomice podepisovat. Proto jsem se rozhodl lehce snížit i můj předchozí odhad českého růstu pro rok 2019 z 2,7 na 2,6 procenta,“ uzavírá Bureš.

Martin Durčák
ČEPS má nového předsedu. Bývalého manažera Unipetrolu Durčáka