Právě turbovrtulové motory bude vyvíjet a následně vyrábět centrála v Česku, kterou GE Aviation otevře v roce 2022. Společnost tak prohlubuje spolupráci s českými partnery.

Investiční smlouvu o vybudování nové centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala společnost General Electric s českou vládou už v říjnu 2016. Od té doby probíhají přípravy projektu. V současnosti GE Aviation intenzivně pracuje na výběru lokality nové centrály a budování ekosystému, v rámci kterého uzavírá dohody o spolupráci s předními tuzemskými dodavateli výrobků i služeb, výzkumnými ústavy a univerzitami. Příkladem je i nové partnerství s ATG. 

„ATG vítá spolupráci s GE Aviation v oblasti podpory First Article Inspection pro novou řadu motorů ATP. Uzavřením partnerství se zúročují naše několikaleté investice do vybudování kapacit a praktických zkušeností zaměstnanců pro nedestruktivní zkoušení kritických dílů do leteckých motorů. Věříme, že přispějeme k úspěšné realizaci programů v Česku a v budoucnu toto partnerství rozšíříme i na globálních trzích,“ řekl jednatel ATG Zbyněk Zavadil.

S týmem řízení kvality GE Aviation se ATG zaměří na takzvanou First Article Inspection, tedy na hloubkovou kontrolu prvních vyrobených kusů. Pracovat se bude především na nově vyvíjeném turbovrtulovém motoru.

Testování jednotlivých komponent za pomoci ATG by mělo být zahájeno v létě letošního roku, přičemž testování kompletního motoru začne na konci roku 2017 a dokončení certifikace motoru ATP se očekává na konci roku 2019.

„Společnost ATG za dobu své působnosti vybudovala silný tým nejen v České republice, ale také na mezinárodní úrovni. Svou tvrdou prací a vynikajícími výsledky získala důvěru leteckého průmyslu. Těším se na vzájemnou spolupráci při uskutečňování našeho klíčového projektu vývoje nového turbovrtulového motoru,“ uvedl prezident a výkonný ředitel GE Aviation Czech Norman Baker.