Kolem 17:00 se koruna obchodovala v kurzu 23,26 Kč/EUR. V porovnání se středečním závěrem si polepšila o osm haléřů. Dosáhla tak zatím svého nejlepšího výsledku od 21. července 2008, kdy se dostala až na 22,97 Kč/EUR.

K dolaru koruna od středečního podvečera posílila o 20 haléřů na 21,06 Kč/USD. „Dolar je tak pro nás nejlevnější za poslední téměř dva roky,“ shrnul výsledek ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky.

Koruně k růstu podle Vejmělka pomohlo zpevňování eura vůči dolaru. Povzbudily ji ale i rozhovory členů bankovní rady České národní banky (ČNB) Jana Kubíčka a Jana Procházky. „Oba zdůrazňovali proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd a uvolněnou fiskální politiku, respektive hluboké schodky státního rozpočtu jako významný zdroj emise peněz,“ uvedl Vejmělek.

Vyměnit si eura za koruny nebylo už skoro 15 let tak výhodné jako právě nyní. Kdo se nyní chystá na cesty, může být příjemně překvapen, neboť síla koruny je pro ceny letenek jedním z určujících faktorů
Koruna rekordně posiluje, může pomoci snížit inflaci: Na čem všem lidé ušetří

Naopak údaje o březnové inflaci finanční trhy nijak výrazně nereagovaly. Spotřebitelské ceny v Česku stouply v březnu meziročně o 15 procent, tempo růstu zvolnilo z únorových 16,7 procenta. Inflace je tak nejnižší od loňského dubna, informoval Český statistický úřad.

Pražská burza mírně posílila 

Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, a to hlavně díky dalšímu růstu akcií energetické firmy ČEZ. Index PX stoupl o 0,14 procenta na 1404,35 bodu. Akcie ČEZ jsou nyní nejdražší od června loňského roku. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Burza dosáhla růstu, přestože více než polovina hlavních emisí ztrácela, nebo stagnovala. Zásluhu na posílení burzy měly především cenné papíry ČEZ, které dosáhly největšího objemu obchodů i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí. Zdražily o 2,07 procenta na 1185 korun, což je jejich nejvyšší cena od konce června 2022. Akcie ČEZ postupně posilují už zhruba od začátku letošního roku.

Peníze. Ilustrační snímek
Inflace v březnu zpomalila na 15 procent. Je nejnižší od loňského dubna

Druhý nejvyšší růst po ČEZ zaznamenaly z hlavních emisí cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které si připsaly 1,01 procenta na 602 korun. Naopak nejvýraznější propad zasáhl akcie lékárenského řetězce Pilulka, které zlevnily o 5,66 procenta na 500 korun.

Vyššímu posílení celé burzy bránilo hlavně oslabení akcií Komerční banky a Moneta Money Bank, které tvořily spolu s akciemi ČEZ trojici nejobchodovanějších emisí. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 1,32 procenta na 745 korun a cenné papíry Monety o 0,93 procenta na 85,20 koruny.