„Koruna během dopoledne vůči euru posiluje hlouběji pod hladinu 26 korun za euro a aktuálně se nachází na nejsilnějších hodnotách od 13. listopadu 2013, kdy ČNB spustila tzv. kurzové intervence,” řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle něj lze posilování koruny lze odůvodnit výsledkem zasedání bankovní rady ČNB z minulého týdne a pozitivními údaji z české ekonomiky. „ČNB sice na zářijovém zasedání úrokové sazby nezvýšila, ale dala jasně najevo, že zvýšení sazeb v listopadu je v podstatě hotovou věcí,“ dodává.

Od ČNB lze navíc s ohledem na silný růst české ekonomiky, akcelerující mzdy a více jak dvouprocentní inflaci očekávat další zvyšování sazeb i v roce 2018.

Během října je podle něj reálné, že koruna může posílit až k úrovni 25,70 až 25,50 koruny za euro.

Minimálně do listopadového zasedání ČNB tak nelze vyloučit pokračující posilování koruny vůči euru, když impulsem k jejímu posílení mohou být lepší domácí ekonomická data, která budou zveřejněna v závěru tohoto a na začátku příštího týdne.

ČNB intervencemi od konce roku 2013 do letošního dubna držela kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro. Na intervence vynaložila více než dva bilióny korun.